| SERIALS a întrebat:

Am auzit de la un coleg ca uleiul de masline e toxic daca il utilizezi la prajeli, conform teoriei lui uleiul de masline e bun doar pentru salate. In schimb, uleiul de floarea-soarelui e toxic pentru salate, si e bun la prajeli. Cat e adevarata aceasta teorie? Nu alta, dar eu in ultima perioada fac prajeli cu ulei de masline.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si uleiul de masline si cel de floarea-soarelui sunt facute din plante. Deci nu pot fi toxice in salate. Ideea este ca in prajeli uleiul isi schimba structura si devine toxic. Unul mai mult ca altul dar ambele au ceva. Se zice ca cel de palmier este mai bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei mai mari bucatari ai lumii gatesc doar cu ulei de masline, cred totusi ca sunt mai informati decat colegul tau

| SERIALS explică (pentru suntserios):

Nu de alta, dar m-am speriat cand o zis ca uleiul de masline e toxic pentru prajeli big grin

| relian a răspuns:

Mai erau unia care spuneai uleiul de masline te face bine daca esti blonav de stomac laughing si in Italia unde aia consuma numai asa ceva mai toti au problee cu stomacu laughing deci basme frate, astea is basme.Tu probabil ai bani daca folosesti ulei de masline.Cel mai bun este ala de porumb, adica din ce am inteles cu cit este mai slab, ceva gen cum ar fi la sucuri mai slabe fata de alea concentrate is mai bune.Acum fiecare is da cu presupusu, dar atita timp cit is in magazine nu-s otravuri, daca ar fi toxice nu lear mai aproba pre consum laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă ar fi toxic, ar fi toxic pentru ambele.În salate mie nu îmi place gustul uleiului de măsline.

| lolyanna a răspuns:

Se credea inainte ca uleiul de masline ar deveni toxic la temperaturi inalte, insa asta se intampla numai cand are peste 190 de grade, asa ca este foarte ok pentru gatit

| Tosanuu a răspuns:

Fara vrajeli cam toate produsele sunt toxice, eu ti-as recomanda untura de casa laughing dar totodata si uleiul de masilne e bine venit happy