| lazio9 a întrebat:

Pntru fiere(colecist) se foloseste ulei de masline dar uleiul de floarea soarelui nu este bun? de ce nu? se poate folosi si ulei de floarea soarelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Uleiul de măsline este bogat în antioxidanţi şi vitamine cu efect de prevenire a imbatranirii celulelor.Este un laxativ blând, util în stări de constipaţie, care ameliorează ulcerul gastric. Poate fi utilizat împotriva căderii părului şi drenează vezica biliară leneşă.
Nu poti folosi ulei de floarea soarelui pentru efect colecistokinetic, intrucat nu are aceeasi compozitie ca cea a uleiului de masline.

| Contrast a răspuns:

Nici vorba! Sa nu cumva sa incerci inlocuirea uleiului de masline cu cel de floarea soarelui, ca ai pus-o!