Întrebare recomandată | DaciaRomania a întrebat:

Cam cat timp pot să păstrez in frigider boabe de porumb fiert, fără să se strice?

Răspuns Câştigător
| lauracorbu a răspuns:

Salut!

Daca e porumb din conserva, cea deschisa maximum o saptamana, cea inchisa pana cand scrie pe ambalaj ca expira.
Daca e porumb din acela congelat, dupa decongelare maximum 3-4 zile, poate o saptamana.
Daca e porumb de casa si l-ai fiert tu, cam tot 3-4 zile as spune. Apoi prinde un gust si miros mai putin placut, iar cand se strica porumbul se acreste.

Asa ca indiferent de tipul pe care il ai, e indicat sa iti iei cat ai nevoie sa nu faci prea multa risipa.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt in recipient dechis, atunci maximum o saptamana.
Daca sunt in conserva inchisa, atunci luni de zile (pana ce expira garantia de pe cutie).

| DaciaRomania explică (pentru Bula):

E vorba de porumb fiert acasă, deci nu din conserve...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Puțin, maxim 2 zile

| sierra1 a răspuns:

A 2 a zi ori le mănânci ori le arunci - asta dacă ții la tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam o săptămână.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Fermenteaza repede. Fierbi numai cat ai nevoie.