| Silvia93 a întrebat:

Am cumparat prea multa carne de porc pe 20 iunie fara sa ma uit la termenul de expirare. Termenul de expirare este pe 23 iunie..suntem in 26 iunie.
E tinuta la congelator de pe 20 iunie, cat timp o mai pot lasa asa fara sa se strice pana o gatesc? Locuiesc singura si nu pot manca 4 kg de carne in o zi.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai pus-o la congelat imediat după ce ai cumpărat-o ( deci, în acea zi ), atunci o poţi păstra la congelator timp de maxim 1 an happy
Atenţie : dacă nu ai "porţionat-o", NU o poţi lăsa la dezgheţat pentru a o porţiona ( acum, ulterior ) deoarece NU mai ai voie s-o îngheţi şi va trebui consumată urgent!
În acest caz, cel mult, o poţi porţiona/tăia îngheţată, apoi păstrezi la congelator cantitatea rămasă.

Toate cele bune!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da si tu cadou din ea cui crezi tu ca s ar bucura de o friptură.

| alexs99 a răspuns:

Carnea congelata poate rezista un an, fara insa sa o dezgheti si apoi sa o recongelezi.
O zi buna.

| e1xtz a răspuns:

happy
Hei, draga Silviuta 'bucatareasa'.
Acel termen de valabilitate este pentru carnea in stare de decongelare, la frigider la 3-4 grade este recomandat sa fie consumata in 3 zile aproximativ.

La congelator depinde de ce tip ai in casa, la -18 grade o poti tine si 6 luni.

Asa ca portioneaza frumos pe bucati, pe cat vrei sa folosesti o data si o pui la congelat si sigur nu are nici un fel de problemă.

Asta daca nu a apucat sa prindă culoare si miros nepotrivite..si daca ai congelator evident.

In fine...m-ai facut sa zâmbesc.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Ok, m-am uitat încă o data, deci ai tinut-o in congelator.
Bun, deci daca ai decongelat toate cele 4 kg, portioneaza-le si pune-le la loc fără nici o grija, scoti cat ai nevoie când vrei sa gatesti, acel termen citit de tine este pentru carnea proaspata, asa cum ai cumparat-o.
Cam asa.