| simonica a întrebat:

Am de ziua mea 30 de invitati si nu stiu ce sa gatesc. Sunt foarte multi oameni, ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| anna_3812 a răspuns:

Draga simonica intra pe gustos.ro si poti gasi cate retete doresti. UN CALDUROS LA MULTI ANI

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar fi varianta cu catering-ul dar costa destul de mult. La fel de buna mi se pare varianta cu gratarul, dar vine frigul si nu stiu pe multa lume sa se inghesuie sa stea afara... Sau e unul de sacrificiu care face gratarele. Oliana ti-a dat o gramada de idei foarte bune si nu foarte greu de facut. Depinde de cat esti de buna bucatareasa. Un bufet suedez e mai bun decat o servire traditionala daca nu e spatiu suficient. Oricum asa este si mai economicos pentru tine si mai bine pentru cei care vin si pot sa-si aleaga ce vor sa manance. Salate de toate felurile (nu trebuie sa le faci pe toate eu iti dau doar idei) - ciuperci cu maioneza, salata de boeuf, salata de fasole verde sau de conopida cu maioneza, rosii sau ardei cu branza, salata de cartofi cu maioneza sau fara / cu ceapa si masline (cand e fara maioneza se face un dressing din ulei, otet sare...), la care sa ai friptura de porc sau din pulpe de pui.
Totusi, indiferent ce fel principal sau salate alegi iti recomand cu caldura salata de cartofi / pentru ca se poate manca rece si nu necesita pregatire speciale in timp ce sunt musafirii de fata. De fapt asta ar fi si ideea mea. Sa ai cat mai putin de lucru cat ai musafiri. Carnea poti s-o incalzesti in cuptor si merge foarte bine si incalzita, dar pireul nu e bun indiferent unde il incalzesti. Spor la treaba, distractie placuta si un calduros LA MULTI ANI!

| mariazet45 a răspuns:

faci platouri cu aperitiv salm branza rosii castraveti si apoi friptura sau pulpe de pui daca ai atatea invitati cred ca ai si spatiu ca daca nu ai e mai bine la restaurant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca atunci cand ai foarte multi invitati cel mai bine este sa cauti o firma de catering care sa faca mancarea pentru ca sigur iesi mai ieftin decat sa faci tu. Imagineaza-ti cat ai de gatit, cate farfurii si tacamuri trebuie sa folosesti, sa cureti, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

un platou cu felii de sunca rulata, umplute cu hrean, carnaciori prajiti, cas felii, chiftelutze mici, decorat cu felii de castraveciori murati, masline. un platou cu file de peste pane(in pesmet) cu felioare de lamaie. un platou cu snitele si linga ele un castron cu salata de cartofi cu maioneza light si castraveciori murati taiati cuburele si ceapa spalata bine taiata cuburi. salata de telina rasa cu putin morcovi si nuci taiate, rosii umplute cu pasta de branza.........sarmalutze. eu fac singura toate astea si mult mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pregateste miste pizza si un tort si totul va iesi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invita pe cineva drag care ai dori sa vina poti si prietene der si prieteni dragi de egzemplu pe iubitul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.ciorba 2. pulpe de pui la gratar 3.cartifi la cuptor 4.mezeluri desert 5. tiramisu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa faci la restaurant si atunci ar fi mai bine

| Catalin35 a răspuns:

Daca locuiesti la curte cred ca cel mai bine ar fi sa faci gratar si lumea sa manance afara, sa fie o petrecere in aer liber.

| mela a răspuns:

Cauta sa nu gatesti atat de mult pentru ca vei munci enorm pentru a face mancare pentru 30 de oameni si atunci nu va mai fi ziua ta. Bufetul suedez s-ar potrivi cel mai bine.