| deliutza_7233 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru... am niste invitati din italia zilele astea.si nu stiu ce sa gatesc. ceva cu specific italian dar nu stiu. imi puteti da niste idei de mancaruri din italia?

Răspuns Câştigător
| DonnaEmperatriz a răspuns:

Spaghete, pizza!
dar iti dau un sfat: daca sunt din Italia cred ca s-au saturat de mancare italiana asa ca fa-le ceva romanesc, sa manance ceva diferit.:*

3 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

De ce nu faci o mancare romaneasca este de mii de ori mai buna decat pastele lor.

| icegirl96 a răspuns:

Piatto / Platouri Pizza
Antipasto caldo / Aperitive calde Insalate antipasto / Salate aperitive
Zuppe / Ciorbe Maiale / Porc
Pollo / Pui Pesce / Peste
Contorni / Garnituri Insalate contorni / Salate
Paste Griglia / Gratare
DIVERSE Dolci / Desert

Piatto alla Contadina - 1, 3 kg
specialitati reci - carne, branzeturi. Platoul este suficient pentru 8-9 persoane.
Piatto della Festa - 2, 2 kg
platou cald - ciuperci gratinate, carnaciori, pui Shanghai, bulete de cascaval, chiftelute cu susan. Platoul este suficient pentru 8-9 persoane.
Piatto Romantico Per 2 - 900g
PESTE (varietate de peste si fructe de mare) CARNE (mini cordon bleu, mozzarella pane, pui cu susan) Ciuperci umplute cu gorgonzola. Pentru ca ne dorim ca seara ta in doi sa fie perfecta, fiecare Piatto Romantico va fi insotit de o surpriza.
Guguluf 450g
mamaliga, telemea, smantana
Bulzuluf 450g
mamaliga, branza de burduf, ou ochi, bacon
Formaggio pane 150g
cascaval pane
Funghi gratinati 200g
ciuperci gratinate cu parmezan
Fegattini al vino bianco 250g
ficatei, usturoi, vin alb, ulei de masline
La parmiggiana 270g
vinete, dovlecei, sos rosii, mozzarella, parmesan, busuioc, usturoi
Ciorba di vitello 350/50g
ciorba de vacuta
Ciorba Contadina di pollo 350/50g
ciorba taraneasca de pui
Ciorba di pollo alla grecca 350/50g
ciorba de pui al a grec
Ciorba di polpettine alla grecca 350/50g
ciorba de perisoare al a grec
Ciorba Contadina di polpettine 350/50g
ciorba taraneasca de perisoare
Cotoletta di pollo 150g / Snitel de pui
piept de pui, pesmet, faina, ou
Mai gasesti pe acest site http://www.chelner.ro/italian-job/meniu-comenzi-comanda.php
Sper ca te-am ajutat!:)Spor la treaba!:)

| Mejustme a răspuns:

Cum a spus cea de jos :
fa'le ceva specific romanesc si gustos dar sa nu fie ceva cu grasime, gras
Iti spun sigur ca mai mult s'ar bucura de ceva romanesc. garantatbig grin
poti sa le faci:
mamaliguta cu (carne, branza)
salata de beof
sarmale
tocanita etc