| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de idei de pachet pentru serviciu sau școală. Unde lucrez există o cantină dar mâncarea de acolo este groaznică.
Am epuizat toate ideile pe care le aveam iar ce găsesc pe net mi se pare că nu se potrivește cu viața reală, obișnuită. Sunt un om normal, nu gătesc lucruri sofisticate.
Aștept cu nerăbdare ideile voastre.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

O intrebare pe care mi-o pun des. Iti las cateva idei: branza cu rosii, mai ales acum pe timp de vara merge si nu e prea complicat. Poti ajunge chiar la mica salata, mai ales daca iti cumperi amestec din acela de salata.
- orez cu ceva carnita sau ficatei. Se fac rapid si nu e ceva sofisticat;
- piure de cartofi cu broccoli si ce mai vrei tu pe langa. Piureul poate fi si de cartofi dulci sau mov cu morcovi, brocoli si ce legume mai vrei;
- legume la cuptor cu ce vrei tu (friptura de porc, pasare, vita)
- supa crema de legume. Se face foarte repede. Poti incerca supa crema de linte, porumb etc.
- sandvisuri de care vrei si cum vrei. Cele mai usor de facut;
- paste bolognese sau cu sos alb, paste la cuptor sub forma de budinca cu telemea. Ai de unde alege, iar diversitatea pastelor iti da voie sa te joci cum vrei cu maginatia. Cu sos de rosii si usturoi, cu sos pesto. Pe astea le gasesti gata cumparate.
- peste (de care vrei tu facut in tigaie sau la cuptor);
- avocado si facut guacamole;
- tot felul de budinci daca vrei putin sa te complici. Nu sunt greu de facut deloc, doar ca necesita un pic mai mult timp, nu foarte mult. (Budinca de braza cu banane, budinca de brocoli etc.)
- cous cous cu legume si ce fel de carne mai vrei tu;
- cereale cu lapte/iaurt.
- oua fierte sau posate cu branza, smantana sau ce mai vrei tu.
- cascaval pane;
- snitele;
- pizza la tigaie care se face foarte repede. Mai mult iti ia sa tai ingredientele decat sa o faci.
- ghivechi de legume. Acum au aparut si pastaile galbene si is numai bune pentru asa ceva.

Succes!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nui greu sa faci sendvis cu verdeata si cascaval. Paine integrala cu mai multe tipuri de seminte e indicata apoi 2 fructe si bidonul de apa. Ca sa iei mancare gen ciorba si felu 2 cauta un restaurant si platesti bucataru sa iti faca duci acasa si iei cu tine la munca.

| WhiteLife a răspuns:

Caută pe YouTube bento box lunch ideas.

| Adry05 a răspuns:

Sunt tot felul de salate, sau ceva carne facuta pe gratar cu o salata verde, sau sendvisuri, fructe, seminte etc

| anonimg a răspuns:

Nu este o rușine să iei borcanul cu mâncare gătită la tine și un fruct.