| MihaelaSiEu a întrebat:

Aveti idei de nume pentru un blog? Voi posta diferite idei si pareri despre evenimentele din jurul meu; va fi un fel de viziune asupra lumii prin ochii mei. Astept cu nerabdare ideile voastre! Mersi!

Răspuns Câştigător
| DeianVendetta a răspuns:

Universul meu / Jurnalul unei buburuze (sună funny, plus că toți suntem trecători prin viață, așa că de ce nu ne putem compara cu o buburuză, sau orice altceva, poate găsești ceva mai potrivit) sau Jurnalul unei Flori de Colț (dacă ai un caracter unic / fire unică, dacă te consideri unică prin trăirile tale, experiențele de viață).
Poate o să mai revin și cu alte idei.

7 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Vei posta idei, însă ne ceri nouă idei pentru nume?
Mă întreb câtde relevante ar fi nişte chestii scrise de cineva pe care nu o duce capul să-şi găsească un simplu nume pentru blog...

| MihaelaSiEu explică (pentru Wøodenpints):

De fapt nu-i chiar atat de simplu, pentru ca, de obicei, numele de blog se confunda intre ele. Iar daca erai mai atent si iti mai stapaneai putin frustrarile, observai ca pe blog "voi posta diferite idei si pareri despre evenimentele din jurul meu", nu despre numele de blog. Oricum, nu erai obligat sa imi raspunzi, iar TPU are ca scop ajutorul reciproc nu mustrarea sau jignirea celorlalti.

| Wøodenpints a răspuns (pentru MihaelaSiEu):

Un blog îl faci original prin ceea ce scrii acolo,numele contează mai puţin. Poate avea un nume extrem de comun,dar dacă ce scrii acolo sunt chestii originale,va ieşi din anonimat cu siguranţă.
Dacă ai un nume unic şi care să nu mai fi fost folosit,în diverse combinaţii,de alţi bloggeri, dar ce scrii tu acolo este o mizerie, sau copiat de pe alte site-uri, atunci îţi faci blog cam degeaba.
După cum te trădează întrebarea şi răspunsul, blogul tău va face parte din a 2-a categorie. Dar nu-i nimic, te poti consola cu gândul că eşti în pas cu lumea în materie de blog.

| MihaelaSiEu explică (pentru Wøodenpints):

Buna, din nou!
Intr-adevar am ales un nume si este unul destul de simplu, pentru ca mi- am dat seama ca, in cazul in care as fi folosit unul "unic", oamenii nu l-ar fi putut retine prea usor daca le-ar fi fost pomenit intr-o discutie sau in vreun post ratacit pe un cont dintr-o retea sociala (sa zicem).
Pe blog am de gand sa scriu despre lucrurile ce ne influenteaza pe noi, oamenii, in viata de zi cu zi si despre importanta fiecarui lucru, oricat de marunt ar fi el. Te asigur ca nu va fi nimic plagiat. Nu cred ca asta ar atrage privirile pline de admiratie pe care le astept.
Probabil ca intrebarea nu a fost bine formulata si acum e cam tarziu sa o reformulez.
Multumesc pentru incurajarile din primul paragraf ( o sa il iau drept un sfat prietenesc, care sigur imi va fi util in viitor) si scuze daca ti-am parut prea impulsiva!
Adevarul e, sa recunoastem, ca nici postul tau nu era prea "dragut" sau util, daca vine vorba despre "problema" pe care o aveam eu. Oricum, mersi! Ai fost prompt!

| Wøodenpints a răspuns (pentru MihaelaSiEu):

Nu sunt nici drăguţ nici util. Spun doar ce cred şi asta într-un mod deloc pupincurist.

| MihaelaSiEu explică:

Multumesc! Mi-ati fost de ajutor!

| BogdanCampion a răspuns:

1. Lumea mea
2. Other world
3. Culorile lumii mele
4. Viata mea
Si cam atat, nu sunt idei geniale, dar sper sa te inspire