| joy a întrebat:

Am nevoie de o niste retete de tort. Ce imi recomandati? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Tort cu piscoturi.
Mod de preparare:2 galbenusuri se freaca cu 2 linguri apa clocotita si 1 lingura zahar.2 cani de faina se amesteca cu 30g amidon si 2 lingurite coaja de lamaie.Albusurile, se bat cu 1 lingura zahar.Se amesteca totul, se formeaza un aluat si se pune intr-un vas tapetat cu hartie de copt.Se da la cuptor timp de 25 min.
Crema: 200 ml. smantana se amesteca cu 1 plic zahar pudra, 1 cescuta lichior, 1 plic zahar vanilat.Gelatina dizolvata se toarna in compozitia de mai sus, si se da la rece.Cand de intareste se amesteca cu 250 ml.frisca.
Piscoturile se insiropeaza (se pastreaza 10 bucati pentru ornament), cu un amestec format din - lapte, 1 plic zahar pudra si 1 cescuta de lichior.Pe blat se pun la rand, un strat de crema, unul de piscoturi, ultimul fiind de crema.Se lasa la rece timp de 3 ore.In final se orneaza cu frisca in amestec cu zahar vanilat, iar pe margine se aseaza jumatati de piscoturi in forma de lacrima, presarate cu nuci.Iti doresc pofta buna sisa-mi spui daca ti-a iesit bun, mie imi iese super aceste doua torturi si sint si delicioase. Spor la treba.

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Tort :
Ingrediente:100 gr. unt, 100 gr. smintina, ¼ lingurita bicarbonat, faina cit cuprinde, zahar pudra vanilat; Crema: 5 galbenusuri, ½ pahar zahar, 2 linguri faina, 1 ¼ pahar lapte, vanilie(baton)
Mod de preparare:Untul incalzit se amesteca cu smintina, se pune bicarbonatul si se amesteca bine. Se adauga faina si se framinta pina cind se obtine o coca nici prea moale, nici prea tare. Se imparte coca in trei parti egale si se intind cu sucitorul foi rotunde groase de 1 cm; se inteapa cu furculita si se coc la foc potrivit. Cind sint reci se ung cu urmatoarea crema. Se freaca galbenusurile cu zaharul, pina se face spuma. Se adauga faina si se amesteca. Peste aceasta pasta se toarna laptele fiert cu vanilie(laptele trebuie sa fie fierbinte), amestecind repede. Se pune vasul in care pregatim crema pe aragaz si se amesteca mereu pina cind crema incepe sa se ingroase. Se lasa sa se raceasca bine, apoi se ung blaturile. Ultimul blat se presara cu zahar pudra vanilat.

| cristi a răspuns:

Tiramisuu "simply the best" big grin, ps: mai sunt si altele bune laughing

| me_6767 a răspuns:

Cauta pe google.gasesti acolo tot ce vrei!

| Kiddu a răspuns:

Tort de portocale, preferatul meu! :
ngrediente

6 oua
3 pliculete de gelatina
350 g zahar
4 plicuri de zahar vanilat
1 l lapte
8 portocale
500 ml frisca lichida
1 pumn de stafide
24 piscoturi de sampanie

Mod de preparare

Se amesteca 6 galbenusuri cu 350 g zahar, cu 3 plicuri zahar vanilat si 1/2 l lapte, apoi se continua amestecarea pe foc intr-un vas cu apa;

3 pliculete de gelatina se amesteca si ele cu 5-6 linguri de apa pe foc, (nu direct ci tot intr-un vas cu apa} pana ce se omogenizeaza;

Apoi se toarna gelatina peste cealalta compozitie si se amesteca tot timpul pana se face crema;

Se adauga un pumn de stafide si un pumnisor de coaja de portocala rasa, se lasa la rece;

Se bate frisca si separat albusurile;

Dupa ce se raceste crema se amesteca cate o lingura intr-un castron mai mare din fiecare (frisca, albusuri, crema);

Portocalele se curata si se taie rondele;

Se inmoaie piscoturile in lapte cu un plic de zahar vanilat si se pun pe o farfurie

Se raceste o cratita, se tapeteaza peretii cu piscoturile inmuiate, se pun pe fund felii de portocale. Se adauga jumatate din compozitia de crema, se pun piscoturi daca au ramas sau portocale, se adauga cealalta jumatatea din compozitia de crema. Pe deasupra se pun felii de portocale frumos aranjate si se pune la rece.

| vastit a răspuns:

Uite cateva retete aici http://bunute.ro/category/retete/torturi/