| BlackShad0w a întrebat:

Am nevoie de o reteta pentru un blat de cacao, pufos si gustos (pentru o prajitura).

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Ce umplutura o sa ii pui, ca sa stiu ce fel de blat sa iti caut.Este un tort, o prajitura in straturi, o singura foaie?

| BlackShad0w explică (pentru Zazu):

O prajitura. Cu 2-3 straturi de blat as dori. happy

| Zazu a răspuns (pentru BlackShad0w):

Daca este o prajitura in niciun caz nu folosesti blat de tort, sau orice alt tip de blat pufos.Iti trebuiesc foi, nu blat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
BLAT DE CACAO
250 g. unt, 250 g. zahar, 4 oua, 250 g. faina, 1 plic praf de copt, 35 g. cacao, 150 ml. lapte batut.
Se bate spuma untul moale, lasat din timp la temperatura camerei, se adauga zaharul si se bate in continuare (cu mixerul ar fi perfect). Se adauga apoi ouale, unul cate unul, amestecand bine dupa fiecare. Se cerne faina impreuna cu praful de copt si cacaua si se adauga in compozitie. Se toarna laptele batut si se amesteca usor cu o spatula.
Se tapeteaza o tava cu hartie de copt. Se toarna compozitia in tava si se netezeste. Se coace 20 de minute (fa testul scobitorii). Se scoate apoi si se lasa putin sa se racoreasca dupa care se rastoarna pe un gratar. Cu mare grija insa, fiindca blatul acesta cu lapte batut e foarte fraged. Se scoate hartia de pe fundul blatului si se lasa sa se raceasca.
Te pup!

| deya100 a răspuns:

Uite aici cateva site-uri care te-ar putea ajuta:
http://www.barbatlacratita.ro/2010/12/reteta-blat-de-tort.html

http://www.petitchef.ro/tags/retete/blat-cacao

Spor la treaba cu blatul!

| denissita_6892 a răspuns:

Da pe situl www.la lena.ro e cel mai tare si iti va iesi.e singurul care da atatea detalii ca precizie. sau mai bine uite o reteta buna si repede repede.intr un castron amesteci 4 oua 1 pahar cu lapte(pahare din acelea care le bei cu cola) o juma pahar ulei un plic praf de copt 2 pahare faina o esenta rom cacao cum o vrei de neagra si o juma de pahar zahar daca o vrei mai dulce il pui plin.le amesteci pe toate cu mixerul si o bagi la cuptor la foc mic mic intr o tava forma din aceea in care se coace cozonacul. bafta si e foarte buna daca deasupra e si frisca impreuna cu crema