| sopranaCadaverica a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Pregatesc o prajitura cu crema de sampanie. As vrea sa stiu cu ce alta crema s-ar combina gustos in prajitura… Crema de ciocolata Nutella sau Finetti ar merge cu cea de sampanie? Sau crema de nuca? Ce recomandati? Vreau sa fac asa: blat, crema (sampanie), blat, crema (alta decat de sampanie).
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Crema de sampanie e o crema fina, o strici cu Finetti sau Nutella. Eu cred ca ar merge perfect cu o crema ganache de ciocolata neagra (poti face si ganache de ciocolata alba daca vrei, chiar cred ca ar da mai bine cu crema de sampanie). Eu reteta asta o fac
https://savoriurbane.com/ganache-de-ciocolata-reteta-de-cofetarie/

| sopranaCadaverica explică (pentru Bondarel99):

Si ganache-ul asta nu se intareste repede pe blat? (va fi de pandispan) Voiam sa fie mai cremos

| Bondarel99 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca il faci cum trebuie, adica sa bati untul spuma inainte si sa il amesteci cu siropul la temperatura camerei va fi foarte pufos si cremos. E cea mai folosita crema la cofetarii. Dar ai grija sa iei frisca naturala nu mizeria aia de frisca vegetala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ganache este jumatate ciocolata, jumatate double cream, sau frisca lichida.
crema de sampanie nu se va potrivi nici o data cu un ganashhappy nici macar cu ciocolata alba happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am mâncat toate combinațiile. Ganache merge cu orice după părerea mea.
Nu poți sa pui Finetti lângă o crema de sampanie, are un gust prea artificial.
Sau măcar sa încerce clasica crema cu unt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ganashu este ciocolata topita cu smantana vegetala, sau frisca lichida, are o anumita textura.
crema de sampanie are alta textura.
nu mai zic de gust aici, si o sa incep doar cu faptul ca atunci cand bagi lingura intr-o prajitura cu mai multe straturi, si ai strat de crema de sampanie, si altul de ganash, ganash-u ala e tare, si cealalta crema e moale. un total fiasco happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai făcut vreodată ganache? Fisca lichida se bate împreuna cu acel sirop și iese o crema fina și aerată, nu e tare. Crema de Șampanie nu se face tot cu frișcă? Și ghici ce, mai are și gelatina, deci e și mai tare. laughing cum sa fie mai tare ganache-ul decât crema de Șampanie?
Mai exista și ganache pentru glazurat, acela da, e tare. Am mâncat prăjituri făcute și cu 6 feluri de crema și erau texturi total opuse dar tocmai asta e farmecul. Nu îți imagina ca e cine știe ce diferența între ganache și crema de Șampanie. Nu este! De fapt nu îți imagina nimic pentru ca una e când încerci sa faci prăjituri și alta e când doar te gândești cum ar fi. Ai vreo propunere mai buna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am citit decat "Ai făcut vreodată ganache?"
sunt bucatar profesionist, deci n-ai ce sa ma inveti happy si vorbesti prostii
ganash este jumatate ciocolata, jumatate cum sa zic, ca tot ma rupi la creier, frisca lichida? double cream?
este ceva international, acest ganash, vorbesti cacaturi si imi asum, ceea ce zic despre ganash happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Un ganash este jumatate frisca lichida, jumatate ciocolata.
plus ce mai vrei sa pui in compozitie, coaja de portocala rasa, lichior, sau orice iti taie mintea sa pui, pastai de vanilie sau ce vreau tu,
ganash-ul are nu neaparat un gust anume, ca e dulce,
ci o textura anume. care nu se potriveste cu o crema de sampanie.
fa tu in boluri, ganash si chrema de sampanie, si ia o lingura si pune asa cu limba pe ceru gurii,, si vezi daca au aceleasi texturi happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine domnule bucatar profesionist. Am mancat o gramada de combinatii de arome si texturi in deserturi (facute de mine sau nu) si nu mi s-a parut ca ceva ar fi "un total fiasco".
Eu am citit doar ca esti bucatar profesionist, bravo tie, dar nu am citit sa ii fi dat un sfat fetei. Chiar as vrea sa aflu, poate invat si eu ceva de la un bucatar profesionist.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Pai reciteste intrebarea. Tu cu ce crezi ca s-ar potrivi?
Nu asta am intrebat?

| sopranaCadaverica explică (pentru Bondarel99):

Chiar asa, si eu la fel! Suntem buni de dat din gura, infatuarea e mare. Dar mai grava e cauza infatuarii. ''Simplitatea la oameni'' rolling on the floor

| Bondarel99 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Lasa-l ca s-a dus sa caute caietul cu retete laughing
Iti dai seama cate stele Michelin are restaurantul lui daca se refera la o prajitura cu 2 creme ca fiind un "total fiasco".

Si pana la urma e vorba de gusturi, mie imi place ganache combinat cu orice crema, poate domnul bucatar profesionist are gusturi mai fine laughing

15 răspunsuri:
| Boldea_Ady_1996 a răspuns:

Eu am făcut o prăjitura cu șampanie și a 2-a crema a fost finetti duo cu migdale rase peste. Pana și copiii au mâncat! (cel de copii a fost doar cu acea crema) Poți folosi orice, de la alune, pana la cocos, și poți, eventual, dacă vrei ceva mai acrișor, sa folosești dulcețuri, în special cea de zmeura. sper sa te ajute!

| sopranaCadaverica explică (pentru Boldea_Ady_1996):

Ce bine suna! happy Ai facut-o cu sampanie adevarata? Adica vin spumant.

| Fuckingusername a răspuns:

Nu trebuie sa pui crema, doar faci la a și e gata