Întrebare recomandată | alfabet258 a întrebat:

Am niște pantofi de piele și miros îngrozitor. Credeți că dacă îi duc la curatatorie o să scoată mirosul din ei?

5 răspunsuri:
| Clytia a răspuns:

Da.

| acerr a răspuns:

Miroase pentru ca pielea nu e tabacita si vopsita corect,probabil sunt facuti prin Asia, acolo se vopseste pielea natural, nu folosesc intaritori, am avut si eu o poseta o luasem din Marok, am aruncat-o, chit ca nu era din piele era din materiale textile vopsite aiurea dar mirosea a naibii... imi imaginez la pantofi e si mai groaznic

| GouDidodino a răspuns:

Va trebui sa le dai foc

| Elena9328 a răspuns:

Arunca i.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, pielea s-a mucegait (n-a fost tratata /tabacita corespunzator sau a stat timp indelungat in loc insuficient aerisit).

Pentru a scapa de acel miros, incearca urmatoarea metoda:
Intr-un pahar de apa caldut amesteci o lingurita de bicarbonat de sodiu.
Cu o carpa bine inmuiata in solutia obtinuta stergi de mai multe ori interiorul si exteriorul pantofilor, pana ce pielea se umezeste bine.
Lasi pantofii la uscat la umbra, unde se misca aerul, timp de 2-3 zile, pana ce se usca complet.

Daca pantofii mai au acel miros, repeti procedura de mai sus, pana ce dispare complet mirosul.

La urma, daca pielea a fost lucioasa (nu intoarsa), atunci dai cu crema de pantofi pe exterior, dupa care ii dai si luciu cu o perie moale.