| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare,

Îmi puteți spune o soluție, un remediu împotriva mirosului picioarelor?

Dar pentru pantofi? Am o pereche de adidași care miros îngrozitor de urat și chiar dacă ii spăl în mașină de spălat, după câteva zile reapare mirosul.

Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Vei scapa de problema asta daca vei face urmatoarele:
-te speli zilnic pe picioare;
-nu mai folosesti adidasi, ci doar incaltaminte din piele (nu imitatie); sau folosesti adidasii numai cazuri extreme (la educatie fizica, sport)
-folosesti mai multe perechi de incaltaminte in aceeasi perioada;
-folosesti sosete numai din bumbac -sau cel putin 75% bumbac, pe care le schimbi zilnic sau chiar de mai multe ori pe zi;
-schimbi des branturile (talpicile) - de 2 sau 3 ori/an.
Incaltamintea are nevoie de mai mult de 24h sa se aeriseasca.
Dar cel mai important este primul pas: spalarea zilnica a picioarelor, chiar si 2-3 ori/zi, si purtarea sosetelor -si din bumbac, si schimbarea acestora la fiecare purtare.
Daca faci aceste lucruri nu ai nevoie sa mergi la medic pentru vreun tratament. Rareori sa fie o problema de sanatate in care sa necesite prezentarea la medic.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta sa ai picioarele uscate! O solutie de 10% formol ar fi eficienta. Cauta in farmacii sau roaga pe cineva care lucreaza la morga!

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Ai putea să lasi peste noapte in adidasi pliculete de ceai. Pentru picioare poti cumpara un spray special pentru asta nu costa mai mult de 10-15 lei. Te speli zilnic de 2-3 ori si iti schimbi sosetele!

| biasuru a răspuns:

Incearca sa te speli cu bicarbonat de sodiu!