| neekole a întrebat:

Am niste pulpe dezosate. Vreau si eu o reteta simpla in care as putea sa le folosesc. De preferat la cuptor. Multumesc. Funda

Răspuns Câştigător
| ioanagazdac a răspuns:

Pulpe la cuptor. Într-o tavă pui ulei, cartofi curăţaţi şi tăiaţi în patru, ardei, ceapă, poate morcovi rondele. Deasepura pui pulpele dinaite date prin condimente (sare, boia, piper. poate condimente speciale pentru pui). Le pui şi pe ele nişte ulei. Apoi le bagi la cuptor cam o jumătate de oră. Poftă bună!
Papricaş de pui. Pe lângă carne mai ai nevoie de o ceapă, puţină boia, sare şi piper, ulei, smântână, o lingură de făină şi poate, nişte frunze de pătrunjel. Spală carnea şi tai-o în bucăţele mai mici. Taie o ceapă mărunt şi căleşti-o ulei. Adaugi o linguriţă de boia. Apoi adaugi carnea de pui. Torni apă până se acoperă bine. Puţină sare şi piper. După ce a fiert carnea (verifici cu furculiţa dacă intră în ea uşor e fiartă), într-o farfurioară pui o lingură de făină şi două trei linguri de smântână, puţină apă. Amesteci până se omogenizează. Iei deoparte fiertura să nu clocetească şi adaugi "crema aceea". Amesteci papricaşul. Îl muţi un minut pe foc. Îl guşti... Poate mai pui puţină sare. La final mai pui nişte frunze de pătrunjel spălate şi tăiate mărunt. Îl poţi servi cu pâine sau mămăliguţă, salată de castraveţi sau asortată, cu castraveţi muraţi. Poftă bună!

| neekole explică (pentru ioanagazdac):

A iesit delicios. Multumesc:*

2 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Http://culinar.bzi.ro/......isor-4670. aici sunt pulpe cu os, dar poti sa folosesti reteta si pentru pulpe fara os;)