| ioklain a întrebat:

Am o caserola cu fructe de mare marinate.Imi recomandati niste retete cu ele? Vreau sa le fac de revelion. Funda

Răspuns Câştigător
| mady07 a răspuns:

Buna! I-a id meu: dragutza_bombonik99 ca am pe calculator o carte de bucate instalata si ti-o trimit ca nu are capacitate mare si ai sa vezi tot felul de retete, bauturi, prajturi, dulciuri, inghetae tot ce vreii! Funda? intai iti trimit cartea de bukate pe messenger ca sa te convingi!

2 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Incearca o salata de fructe de mare. uite aici niste retete: www.culinar.bzi.ro, la sectiunea salate.

| Pisiquee a răspuns:

Bună!
Fă un cocktail de fructe de mare cu coniac și sos de soia.
Ține fructele de mare în apă. Și schimbă apa de mai multe ori. Ține câte o dată la o oră.
După ce fructele numai sunt asa de marinate și s-au dus din sărămură și restul, pune-le într-o tigaie încinsă, fără ulei. Adaugă sos de soia (dar nu prea mult, deoarece e foarte sărat), apoi coniacul.(Să nu fie prea mult, cam trei sfert din cantitatea de fructe de mare.)
Amestecă cu o lingură, ușor, până ce ele își schimbă culoarea într-o culoare maronie.
Fructele de mare se vor strânge, să nu te sperii laughing. Însă sunt foarte gustoase, și nu au mirosul acela. Merg foarte bine cu un mix de legume mexican. Cumpără o pungă cu mix de legume mexican, le pui într-o tigaie mare, așa congelate cum sunt, și adaugi unt sau margarină. Le înmoi puțin, nu trebuie prăjite. Ele vor fierbe în apa lăsată prin congelare și vor fi mai pufoase datorită untului sau margarinei.
Mie îmi plac mult cu broccoli. Poftă bună! big grin