| LaChatte a întrebat:

Acum ca a inceput un nou an scolar, am decis sa nu mai mananc toate E-urile de prin magazine. ma gandeam ca as putea sa iau de acasa o gustare simpla, gen o mini-salata intr-o caserola sau orice altceva! de asemenea, vreau niste idei si retete!

5 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Uite,mie mi se pare interesantă propunerea fetei ăsteia:
https://www.youtube.com/watch?v=qCgdtWJlfoM
Bineînțeles,e doar ca să îți de-a cateva idei, nu trebuie sa iei atatea caserole dupa tine;)).
Sper că te-am ajutat!

| DelphhiN a răspuns:

Nu ne-ai spus daca inveti dimineata sau dupa amiaza, deoarece unele persoane nu pot manca fructe sau legume pe stomacul gol.
Daca inveti dimineata te-as sfatui sa mananci bine acasa. Bine insemnand:
un bol cu lapte si cereale
o omleta cu niste rosii si 1-2 felii de paine
sandwich cu carne de pui, e foarte consistent si un pahar cu suc natural
ou fiert cu carne de pui rosii si paine
ceai/ lapte cu paine, unt si dulceata

si la scoala poti manca 1-2 sandwichuri cu ceva carne de pui si castravete, sau iti poti lua un pahar de iaurt cu fructe sau cu cereale (zuzu) o caserola cu salata de varza, rosii, castraveti, branza rasa si cateva bucati fierte de carne, putin ulei si putina sare.

iar daca inveti dupa masa poti manca inainte sa pleci la scoala 12-13 :
o supa de legume, sau ciorbe
carne rumenita cu ceva garnitura
si tot ce ai prin casa si crezi ca e destul de consistent asa incat sa nu -ti fie foame pana la pauza mare, dar nu uita nu trebuie sa-ti lipseasca de la nici o masa legumele crude.
Si la scoala cred ca cel mai potrivit ar fi sa mananci Un sendviş cu pui, curcan sau ton şi pâine integrală, o salată de spanac cu pui sau ton, sau o bucată de de curcan, de pui sau ton cu orice garnitură de legume.
Iti poti face acasa suc de fructe proaspete si il poti lua la scoala si el tine catusi de putin de foame, nu ca o mancare consistenta dar totusi e bun, daca ai in casa ceva fructe pe care nu le poti lua la scoala din cauza aspectului.

| Sashavalentine a răspuns:

Poti sa iti faci un sandwich, banana bread, biscuiti, un fruct thinking, sunt multe.

| masokista a răspuns:

Eu imi fac cornulete de acasa si sunt mare sunt la liceu si nu-mi pasa daca colegii rad de mine eu stiu ca nu au chimicale colorante sau ingrediente rele stiu ca sunt facute de mine cu ingrediente de casa si chiar sunt bune!

ingrediente: FACI UN ALUAT PENTRU PRAJITURI, LE TAI BUCATELE MICI SI PUI GEM DE CASA IN ELE SI INCHIZI TOTUL INCERCAND SA-L INFASORI CAT MAI BINE, LE PUI IN CUPTOR DUPA CE LE-AI UNS CU MIERE SI MAC SI SUNT GATA.

| IonutDX a răspuns (pentru masokista):

Sa ungi cornuletele cu miere dupa ce le-ai scos din cuptor si s-au racit! Mierea devine isi pierde calitatile nutritive si devine si un pic cancerigena pentru organism daca temperatura e mai mare de 40grade Celsius!