| Florazul15 a întrebat:

Am o fusta dintr-un material sintetic iar pe toată fusta este aplicată o plasă de paiete micuțe. Problema este că fusta e foarte șifonată și nu cred că merge sa o calc din cauza materialului și a paietelor. Ce pot sa fac in situația asta?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se agaata (atarnat) rochia pe un umeras si se sufla cu jeturi de aburi dintr-un fier de calcat.
Se va intinde frumos din cauza greutatii materialului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O duci la nufarul ei au acolo aparate performante unde calca orice

| Catrice a răspuns:

Întoarsă pe dos lol

| Florazul15 explică (pentru Catrice):

Pai se arde, știu că am mai pățit o la o bluză

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un calcator vertical, nu ar merge?

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Nu am din acela, am doar fier de călcat normal

| melimili a răspuns:

Paietele sunt cusute pe fusta?
Inmoaie-o in apa, stoarce usor si scutura bine. Apoi pune-o la uscat cat mai intinsa ca sa se usuce fara cute.

| Florazul15 explică (pentru melimili):

Da,sunt aplicate pe fusta

| daniela1107 a răspuns:

Eu am văzut ceva reclama la un spray care te ajuta cu materialele sifonate, cred că la dm, nu știu sigur. Poți încerca atunci când o speli sa o așezi perfect, sau atunci când o calci sa o pui un material gros pe ea, ca o protecție, iar după să folosești fierul de calcat.

| Florazul15 explică (pentru daniela1107):

Mulțumesc mult, o să încerc așa