| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare...
Dacă 3 oua sunt fierte într-un minut la temperatura de 46°, atunci 50 de oua in câte minute sunt fierte?
Rog seriozitate!

13 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Raspunsul este 0.
Ouale nu fierb la 46 de grade. Gandeste-te ca bacteria salmonela din oua moare la temperatura de 71 de grade. Apa fierbe la 100.
Nu ai cum sa fierbi un ou intr-un minut nici daca il bagi in apa fiarta.
Referitor la 50 de oua, 1 ou fiert cu galbenusul tare are nevoie de 12-13 minute. Toate ouale fierb in acelasi timp deci 13 minute

| Zosima123 a răspuns:

rolling on the floor, corect.

| gabicoo a răspuns:

1 minut!

Răspuns utilizator avertizat
| Saveluc a răspuns:

Cred eu ca toate la fel. ce, dacă și 100 de oua trebuie sa le lași 24h la fiert? nu vad rostul intrebarii

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

K-boom, intrebarea a fost rapirtata laughing

| PsyhoChild a răspuns (pentru Excalibur09):

Nu sta nimeni 10000 de ani pentru un ou

| PainTech a răspuns:

Mai mult de un minut.

Răspuns exact : între 1 minut și 16.67 minute, cu o valoare mult mai apropiată de partea inferioara.

Căldură cedată = căldură absorbită. Dar nu toată căldura cedată e absorbită doar de ouă. O parte se duce in aer, recipient, mediu înconjurător, apă care generează abur, etc.

Mă îndoiesc că aragazul nostru e capabil sa genereze aceași căldura în același interval de timp.

Poate că ai observat că atunci când fierbi ouă de Paște ( dacă ai o cantitate mai mare, 40-50 ) durează mai mult decât când fierbi ouă pentru micul dejun. La micul dejun stai vreo 12~15 minute. De Paște treci de 20.

Una e sa încălzești o camera de 3 metri pătrați, alta e sa încălzești o camera de 30 de metri pătrați cu același calorifer. Ghici care durează mai mult...

| Alexandrionelu a răspuns:

Cheamă încă 24 de prieteni și faceți experimentul laughing

| Irinelp a răspuns:

Deja nici un ou nu fierbe la temperatura de 46° deoarece galbenusul se fierbe la 64° si albusu la 57 ° deci pentu a fierbe un ou trebuie cel putin 64° si la 64°dupa o ora de fiert oul se numeste ou perfect adica nici prea moale dar nici tare, pentu a fi tare si a nu astepta sa fiarba prea mult atunci trebuie fiert la 100° timp de 10 minute, ca fierbi 1 sau mai multe timpul este acelasi.

| Edyy5555 a răspuns:

In acelasi timp daca temperatura apei atinge 46 de grade