| Pinkvanilla9 a întrebat:

Am o mica nelămurire. Dulciurile îngrașă doar daca mănânci prea multe sau de exemplu daca o persoana adulta consuma numai ciocolata de 2000 de kcal(atâta cat are nevoie pe zi) se va îngrașahappy?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Totul ingrasa. Atata timp cat esti in surplus caloric (nu neaparat peste 2000, depinde de metabolismul tau si cate kcal arzi in ziua respectiva prin efort) te vei ingrasa. Sau daca te duci la sala vei creste in masa musculara. Iar daca surplusul caloric este foarte mare, te vei ingrasa si daca mergi la sala.

Dulciurile contin destul de multe kcal si nu iti creeaza senzatia de satietate, ceea ce duce la consumul excesiv, deci surplus caloric (adica te vei ingrasa). Daca mananci cu masura nu te vei ingrasa.

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pe langa faptul ca se imbolnaveste, da, se si ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehh, totul este subiectiv. Nu ingrasa, dar nu poti trai numai cu ciocolata
Dar poti lua asa 5 cornuri cu ciocolata de 100g: 400 kcal x 5 =2000 + 2 cafele ajung happy Eu chiar tin ocazional "dieta" asta
Tinand cont ca esti fata mai bine alege dulciuri decat grasimi : ciocolata continand glucoza ce iti da energie pentru activitati in care arzi caloriile

| Pinkvanilla9 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vreau sa mananc numai ciocolata toată ziua in loc de mancare, grăsimi personal nu mananc laughing dar am întrebat deoarece odată nu aveam pofta de mâncare și in loc de acele două mese principale am mâncat numai ciocolata și o persoana mi-a zis că o sa mă îngrăș și eram nedumerita de ce.In momentul in care doar am înlocuit alimentelehappy

| sylviu3777 a răspuns:

Daca mananci foarte multe "prostii" cum le zic eu, normal ca te vei ingrasa, la fel si la mancarea normala nu doar la dulciuri.