| Directioner99 a întrebat:

Am o pereche de espadrile TH din material textil, albe,le-a pus mama la spalat la masina si s-au inegrit putin, cu ce sa le dau ca sa fie inapoi cum erau?

9 răspunsuri:
| aceafata01 a răspuns:

Incearca cu clor

| Henrypericolpublic a răspuns:

Daca erau albe, albe le dai cu clor si le speli iarasi singure.
Daca mai au si culori, pui vanish, le mai freci eventual cu sapun si le speli eventual la o temperatura mai mare.

| Directioner99 explică (pentru Henrypericolpublic):

Multumesc! nu au culori, o sa incerc

| Directioner99 explică (pentru Retr0aKaplantalaromana):

Da-ti tu creierul cu var

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru Directioner99):

Dar cu mare grija caci sa nu uitam ca totusi clorul e acid si poate arde țesatura.
Daca are si cea mai mica dunga de alta culoare nu dai pe ea, dai bine-bine doar pe partea alba.
Si sa nu ai contact pe piele cu clorul ca poate face iritatii.

Bula
| Bula a răspuns:

N-ai ce-i face, se duce vopseaua de pe ele.
Sunt facute sa tina un sezon, dupa care sa-ti cumperi altele.

| Directioner99 explică (pentru Bula):

Am precizat ca sunt din material textil, deci un fel de panza alba.nu sunt date cu vopsea.Mi-as fi dat si eu seama ca nu am ce sa le fac daca ar fi fost date cu vopsea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Directioner99):

S-a putut albi doar daca s-a decolorat (materialul de baza se vede de culoare mai inchisa), sau s-a colorat albul (pentru asta trebuia sa fie puse in masina de spalat cu alte textile vopsite).

Daca la inca o spalare (doar espadrilele, NU si cu alte materiale impreuna! ) se vor innegri mai puternic, atunci se duce vopseaua de pe ele.

Daca revin la culoare alba, atunci inseamna ca au fost "vopsite" de un alt material, iar problema este rezolvata.