| Andreea2804Ioana a întrebat:

Am observat ca termostatul arata 19 grade si eu am setat sa porneasca centrala la 21 de grade. Am pornit si repornit centrala, am rezolvat problema centralei (apa era la minim) si am inlocuit bateriile termostatului. Centrala tot nu porneste... termostatul arata acum 20 de grade...ati patit?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Daca termostatul nu e cu fir mergi cu el aproape de centrala. Ar trebui sa porneasca.
Daca nu porneste apasa pe butonul + de pe termostat, apoi pe -, apoi iarasi pe + pana ajungi la 23°C. Ar trebui sa porneasca.
Daca nici asta nu are efect vezi daca termostatul are buton reset si apasa pe el. Dupa ce se reseteaza fixeaza temperatura pe 22°C.
Daca ai incercat toate astea si nu ai rezolvat nimic cheama un specialist.
Inainte de a incerca sa pui in practica recomandarile mele verifica daca receptorul de la termostat e conectat la curent. Adica ștecherul sa fie bagat in priza.
Daca ai termostat cu fir verifica sa nu fie intrerupt circuitul. Mai precis mergi cu mâna pe cablu de la termostat pana la receptor si verifici daca nu e taiat din greseala sau daca nu e smuls din aparat.
Daca nu ai avut succes cheama un specialist.
Bafta.
happy

1 răspuns:
| umbra09 a răspuns:

Nu, verofica conexiunile intre termostat si centrala