| Whitesnake99 a întrebat:

Cine ma lamureste cum e cu protectia/functia anti inghet la centrala termica de apartamemt? Ce previne mai exact sa inghete? Am citit manualul si zice ca termostatul pentru incalzire trebuie setat la minim 35 de grade, asta la centrala, iar incalzirea trebuie pornita in apartament (de la termostatul de pe perete de data asta banuiesc si cu caloriferele deschise) ca sa fie asigurata protectia anti inghet care cica porneste cand apa din interiorul centralei are 5 grade celsius. Problema e ca eu nu ma gandesc sa dau drumul la incalzire prea curand din 2 motive : 1 eu sunt foarte calduros, uneori trec ierni intregi fara sa mearga caloriferele si 2 pentru ca au crescut foarte mult preturile la energie. Deci intrebare, cam la ce temperaturi de afara ar trebui sa ma ingrijorez ca poate sa inghete ceva la instalatie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E simplu: in incapere nu trebuie sa fie temperatura sub 0 grade. Trebuie sa tii cont, insa, si de faptul ca centrala are un cos pe unde poate intra frigul de afara pana in ea si sa inghete, si sa se strice. Eu o las (cand plec de acasa pe 15 grade din trei motive: ca sa nu inghete centrala, sa nu inghete florile si sa nu se inchida combina frigorifica. Combinele frigorifice moderne se opresc la temperaturi sun 15 grade. Asa am patit cu un vecin care si-a luat o combina frigorifica si a pus-o pe veranda. S-a dus apoi la magazin sa reclame ca-i defecta. Pana i-au spus aia ca-i prost si n-a citit instructiunile. laughing

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atentie mare, aceasta functie nu protejeaza intreaga instalatie de inghet, ci doar centrala!
Nu se pune problema de ingjet cat timp casa este locuita iar centrala este in interior.pentru ca in centrala sa apara o problema, temperatura de afara trebuie sa fie negativa. Nu se poate da o cifra exacta, pentru ca intervin factori cum ar fi gradul de izolare, orientarea si culoarea peretilor, ferestrele samd.

| Whitesnake99 explică (pentru regis):

Am inteles, multumesc. Asa m-am gandit si eu logic, daca fac dus la 12 noaptea cand termin ea are 55 de grade si scade pana dimineata abia la vreo 25 deci teoretic cat sunt acasa, cel putin acum toamna, n-ar fi probleme. Oricum la ce ierni blande am avut in ultimii ani, nu cred ca o sa fie motive de ingrijorare pana la mijlocul lui Iamuarie-februarie.

| regis a răspuns (pentru Whitesnake99):

In interiorul unei case locuite nu sunt motive de îngrijorare. Probleme apar daca vreo teava trece prin exterior, daca centrala este montata intr-o anexa, daca esti plecat doua săptămâni de acasă samd.

| darrio2007 a răspuns:

Nu folosesc aceasta functie. Cand plec dimineata reglez temperatura cu 5 grade mai jos decat o tin normal.

Răspuns utilizator avertizat