| anonim_4396 a întrebat:

Am postat o intrebare de acest gen dar nu am primit raspuns, exista tabele in care se arata valoarea energetica/calorica a alimentelor pregatite termic? dati-mi o adresa/link,va rog, daca exista.

Multumesc

11 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Sunt aproximative pentru ca la grasimi creste valoarea calorica. Carbohidratii isi pastreaza valorile daca sunt tratati termic.
Depinde mult de modul de preparare, daca sunt preparate la aburi, la cuptor, daca sunt prajite.De cele mai multe ori alimentele isi imprumuta valoarea calorica datorita modului de preparare(exp:mancare de cartofi care contine carne, ulei, zarzavaturi sau o ciorba )
Valoarea calorica se poate stabili doar la o reteta in care se si specifica modul de preparare.Probabil ca ai sa gasesti un tabel aproximativ.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

Hola chica, muchas gracias para responder kiss. Los ninos estan bien? Le deseo buena salud thumbs up

| Zazu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand o carte, cred ca o gasesti si online:
Harold McGee
La cocina y los alimentos, enciclopedia de la ciencia y la cultura de la comida.
Este cea mai completa carte de specialitate, indiferent de pretul ei(40 de euro)chiar merita citita.

Cele mai intereseante parti le gasesti la:transferencia por conduccion, por conveccion y por radiacion, acolo iti explica ce se intampla cu caloriile si grasimile.

| anonim_4396 explică (pentru Zazu):

Multumesc mult kiss

| Hombre a răspuns:

Cu toata harababura de pe TPU poftim un link.
http://www.cauta-cazare.ro/calorii.php

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Da, exista:
http://www.cauta-cazare.ro/calorii.php
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

vad ca am dat un raspuns privitor la asa ceva dar nu a fost postat, iti multumesc dar eu doream pentru alimentele tratate termic, oricum kiss

| SpaNu88 a răspuns:

Orice aliment fiert, copt sau la gratar. nu dispune de o modificare calorica.
Doar prajit in ulei, datorita absortiei acestuia, se mareste numarul caloriilor

| anonim_4396 explică (pentru SpaNu88):

"Orezul brut suplimentează cu 351 de calorii la 100 de grame în timp ce 100 de grame de orez fiert oferă aproximativ 100 de calorii."

Asta cum iti explici?

| SpaNu88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa'mi explic?
Este o informatie total impertinenta
Cine ti'a spus asa ceva si'a batut joc de tine la propriu

| anonim_4396 explică (pentru SpaNu88):

Mencinicopschi isi bate joc de lume laughing