| marya77 a întrebat:

Am un o combina frigorifica polar cu doua compresoare dar acum vara temperatura in el este ok doar ca face zapada sus, primul si al doilea raft. Tin sa reamintesc ca este setat la 1, 5 la compresor deci mâncarea nu se strica, doar ca face zapada sus... oare de ce? Acum un an i s-a bagat freon dar atunci facea gheata si imi îngheța mâncarea, acum temperatura este ok doar ca mi-e teama sa nu fie vreo defecțiune si pana la pranz am un geam in care bate soarele mult si acest frigider este aproape de acest geam... va multumesc

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Freon nu "freion". La combinele moderne nu se mai foloseste freon. Este alt gaz si nu-mi aduc aminte cum se numeste, dar este scris undeva pe spatele combinei. Ideea este ca pe caldurile astea combina trebuie oprita si curatata total. N-ai precizat daca raftul este de congelator! Daca da, este normal sa faca zapada. Un strat subtire se face si in frigider daca este data prea tare combina.