| anonim_4396 a întrebat:

As dori o reteta de salam de casa romaneasca, sa arat italienilor ca "cucina" noastra e mai buna.

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Lolz )) scuzatimi ironia... ei se mandresc cu retetele lor culinare si sincer acum le dau dreptate dupa ce gusti mincarea lor nu poti ca sa nu te indragostesti de ea si nu poti ca sa nu le dai dreptate

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

din pacate nu avem cum sa ne batem cu italienii...mai ales ca ei sunt maestrii in salamurihappy

| JayLeno a răspuns:

Hmmm... poate sa-mi spuna cineva un salam romanesc care ar putea sa se compare cu Soppressata, Coppa, Milano, Mortadella etc? ma indoiesc ca exista...

| sidy a răspuns:

10 kg carne de porc măcinată, 230 g sare, 300 g mujdei de usturoi, 300 g chimion măcinat, 200g boia(100 g să fie iute) 30 g zahăr tos 20 g piper măcinat, 10 m maţe mai groase, din comert.
Se prepară la fel ca şi cîrnaţul de casă, după care se dă la fum.
Daca nu sti cum se face carnatul, te rog sa ma intrebi!

| monicaclaudia a răspuns:

Castorus lolz se pare ca ai uitat il prosciutto crudo sau cotto, nu nu cred ca putem ca sa ne comparam cu modul lor de a minca desi nu de mult am probat si eu sa maninc " il Carpaccio" si crede-ma de atunci seara nu lipseste de pe masa mea
ps: desi cred ca acasa la noi. ar veni mult mai gustos deoarece carnea noastra nu se compara cu cea care e aici (

| Dara a răspuns:

Salam de casa
mod de preparare:
-se iau cantitati egale de carne de curcan fara piele si grasime, pulpa de vitel si putina slanina de porc.Se toaca marunt carnea si slanina, se sareaza si se condimenteaza cu pudra de ienibahar, chimion, coriandru si dafin in cantitati egale. Daca-ti place poti adauga si putin tarhon. Dupa ce s-a amestecat bine compozitia, se umple in mat gros de vita sau in mat sintetic si se lasa sa se zvinte 2-3 zile la loc racoros si bine aerisit.Se va avea grija ca umplutura sa nu aiba goluri, iar daca e cazul, se inteapa matul cu acul si se preseaza.Se fierbe apoi in vin alb dulce si apa in cantitati egale, cu sare si coaja de lamaie. Dupa ce a fiert, se va lasa sa se raceasca in zeama in care a fiert, apoi se pune la vant sa se usuce bine. Daca e cazul se da si un pic de fum rece.Se va pastra in loc aerisit si rece timp indelungat, chiar si o luna de zile.
Mai multe pe www.pofticiosi.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trimit o reteta de salam din Tm. 8 kg carne vita macra, 12 kg carne porc + slanina(amestec), 0, 40g zahar macinat, 0. 500g sare, 0, 120g piper macinat 0, 80g nucusoara macinata, 0, 80g enibahar macinat, 0, 250g cilli iute macinat, 0, 350g usturoi granulat praf, 0, 50g ghimbir macinat.La compozitia de carne in afara de condimentele date mai sus se adauga 200g de piper boabe(negru + alb + rosu + verde) si se mai adauga 100g boabe mustar, totul se framanta dupa care se pune in mate de vita, se pune la zvantat 24 h dupa care se pune la fum rece 3-4 zile. Pofta buna din partea lui Bebe!

| bebe_2516 a răspuns:

Reteta de salam banatean din Timisoara din partea lui Bebe.
8 kg carne de vita macra, 12 kg carne porc cu slanina(amestec), 0, 40g zahar macinat, 0, 500g sare, 0, 200g piper macinat, 0, 80g nucusoara macinata, 0, 80 enibahar macinat, 0, 150g cilli iute, 0, 350g usturoi granulat praf, 0, 50g ghimbir macinat, in afara de condimentele mai sus mentionate se adauga la amestecul de carne 200g piper boabe(negru, rosu, alb, verde) + 100g de boabe de mustar, totul se amesteca dupa care se pune in mate de vita si se lasa la zvantat 24 h, dupa care se afuma 3-4 zile cu fum rece.Va doresc pofta buna si aceasta reteta bate orice salam italian garantat!