| daniela17 a întrebat:

As vrea daca se poate o reteta de prajitura nu prea comlicat si rapida in acelasi timp...imi place sa fac deserturi dar nu foarte complicate..va multumesc

Răspuns Câştigător
| naya a răspuns:

Sau tiramisu.

13 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Orice aluat de pandispan il coci in tava aragazului, apoi taiat in bucati micute, le distantezi(scotand marginile) torni o glazura de ciocolata lichida deasupra si presari alune sau nuci(prajite la cuptor) macinate.
Cel m.simplu si rentabil pandispan : 4 oua, o cana zahar...
Intr-o cana de apa pui 2 oua, 7 lingurite de ulei si completezi cu apa(umpli cana) = se repeta cu celelalte 2 oua. Apoi in castronul cu ouale din cana, pui una lingurita plina bine de bicarbonat de sodiu alimentar, o cana de zahar, esenta de vanilie(optional), coaja rasa lamaie, portocala(optional) si se bate f.bine cu telul(mixerul... se pune faina atat cat sa se obtina o compuzitie cu aspect de smantana lichida(daca pui prea multa faina- mai pui putina apa...)se amesteca 10 min cu mixer sau tel, pentru. a se obtine bule de aer in compozitie. O mica partea din aceasta se amesteca cu una lingurita de cacao. Se pune in tava(unsa si tapetata cu fina)compozitia fara cacao, apoi se toarna cea cu cacao, facandu-se diferite forme circulare pe toata suprafata compozitiei albe deja turnate. apoi la copt. succes...

| mioara a răspuns:

3oua, 1cana zahar 1lingurita amoniac, stins in otet faina cat cuprinde se impart doua foi, se unge tava cu ulei, se pune foaia se rad separat 3mere se pune zahar se amesteca si se punpe foaie se acopera cu cea dea doua foaie se taie deasupra cubuleta patrate si se baga la cuptor se scoate se presara zahar pudra cu vanilie, spor la treaba.

| totata a răspuns:

Http://itsasimplylife.blogspot.com/search/label/Dulciuri/Deserturi incearca aici poate gasesti ceva...si mie imi plac tare mult dulciurile mai ales cele simple, sper sa iti fie de folos

| hândel a răspuns:

Cumpara niste biscuiti simpli varsati, frisca, crema de cacao si sirop de ciocolata. Asezi un rand de biscuiti pe o tava, apoi pui un strat gros de crema (trebuie multa crema altfel ies uscati biscuitii) apoi alt rand de biscuiti, un rand de crema, si tot asa 4-5 randuri de biscuiti si crema. Deasupra pui frisca si ornezi cu sirop de ciocolata. O poti tine la frigider daca vrei. Mi-e imi place cand se inmuaie biscuitii de la crema si e atat de buna si extrem de simplu de facut. Incearca.winking

| alexdop21 a răspuns:

Fa si tu niste clatite cu inghtata ca vin si eu

| YLLL a răspuns:

Prajitura cu branza sau cu mere.
Este fooarte simplu de facutbig grinMama o termina in 20 de min.

| YLLL a răspuns:

Sau clatite cu Finetti=p~
Delicioase:X

| YLLL a răspuns:

Http://images.google.ro/......tp?/imgres reteta de la prajitura cu mere;)
:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recoman ceva delicios si foarte rapid."Prajitura cu fructe"
ingrediente:2 cani faina, 5 oua, 1 cana zahar, 1/2 pliculet praf de copt, 1 si 1/2 cana lapte, 1/2 cana ulei, un praf de sare, fructe de sezon(visine, prune, caise, piersici, nectarine etc.)Mod de preparare:separi galbenusurile de albus, pui intr-un bol galbenusurile pe care le freci putin cu o lingura de lemn, albusurile le pui in alt bol si le bati cu mixerul adaugand treptat zaharul, adaugi galbenusurile, praful de sare, faina cernuta in ploaie, amesteci inconitinuu cu o lingura de lemn, adaugi praful de copt in cana de lapte, dupa care adaugi in compozitie, pui uleiul treptat.in acest timp trebuie sa ai pregatite fructele(spala-te, scoase samburii si taiate in felii subtiri(daca e cazul), trebuie sa fie pregatita si tava(unsa cu ulei si tapetata cu faina, cuptorul trebuie sa fie aprins, dupa ce ai omogenizat compozitia o torni uniform in tava, presari putina faina pe deasupra (ca sa nu se duca fructele la fund), presari fructele si gata, o bagi la cuptor pentru aproximativ 30 minute(depinde de cuptor, mai putin timp sau mai mult timp de coacere). o scoti si o presari cu zahar pudra. o tai in patratele si o servesti. e un desert delicios pe care il prepar de cate ori imi e pofta de ceva dulce in afara de clatite(am 14/15 ani si la prajitura aceasta si la clatite sunt experta(nu vreau sa ma lauda da' na...laughing)va sfatuiesc pe toti sa o preparati...haideti fetelor poate va impresionati mama si va mai lasa timp liber, sau iubitul, chiar si prietena(ale mele au ramas surprinse). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clatite cu inghetata pref ale mele si cele cu finetti sunt buna yammy!

| miha_3376 a răspuns:

Poti sa faci crema de zahar ars/clatite cu gem

| cata22 a răspuns:

Tort de biscuitzipui niste biscutzi intr-o tava
faci un sirop eu iti recomand daca ai compot sa incalzesti zeama si sa o torni peste biscuitzi
faci crema din ce vrei uh vezi u instructiunile de pe pachet si torni crema peste biscuitzi inmuiatzi si o bagi la frigider
daca vrei mai pui uh si niste fructe...aste e eu intr-o jumatate de ora maxim o termin!

| otilitza a răspuns:

Pui sare in zahar si pui la copt la 14111 pe un minut