| znstr a întrebat:

Ce deserturi va plac? ( cu reteta daca se poate )

13 răspunsuri:
| Laura1092 a răspuns:

Mie imi plac toate dulciurile.

| GirlAlexia a răspuns (pentru positivity):

M-am suparat pe tine! Eu nu am in acest moment ciocolata de casa nu am mai mancat de 3 ani!laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Imi place foarte mult aceasta reteta:
GALUSTE DE AUR
250 g de faina, 150 g de zahar, 2 galbenusuri, o lingurita de rom, coaja de lamaie, putina sare, 20 g drojdie, 150 ml de lapte, 150 g de nuci macinate, 150 g de unt, un pachetel de zahar vanilat, gem de fructe parfumate(capsuni, piersici, coacaze). Frecati drojdia cu 50 g de zahar.Adaugati 50 ml de lapte, apoi o lingura de faina si lasati la loc cald 15 minute, pana cand volumul aluatului se dubleaza.Framantati aluatul, intindeti-l si taiati-l in patrate cu latura de 4-5 cm. Puneti pe fiecare cate 1/2 lingurita de gem, adunati-i marginile si faceti, rotunjindu-le in palme, niste mingiute.Treceti-le prin untul topit, dar nu fierbinte, apoi prin nuca macinata, amestecata cu zahar si vanilie. Puneti aceste galuste in tava unsa, asezati-le una langa alta.Lasati-le sa creasca 20 de minute, apoi dati-le la cuptor pentru 30 de minute.Galustele,serviti-le cu zahar pudra sau cu frisca.
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.dulcegarii-culinare.ro/2011/11/pancakes.html minunatia asta dar ma multumesc si cu o tarta de fructe.

| znstr explică (pentru anonim_4396):

Arata demential de bine clatitele alea. happy am sa le incerc curand, merci de idee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru znstr):

Nu ai pentru ce, mai uita-te pe blog ca sigur mai gasesti deserturi care-ti plac, tipa gateste demential :X.

| gabrielllle a răspuns:

Mi imi plac foaaaarte mult papanasii, pentru ca sunt usor de facut:D Iata si reteta lor(am luat.o de pe teo's kitchen, eu asta o folosesc tot timpul) http://www.teoskitchen.ro/2012/02/papanasi.html,ori daca iti plac bananele prajite: http://www.teoskitchen.ro/2012/03/banane-prajite.html,sau salamul de biscuiti :X http://bucatarisme.wordpress.com/2011/08/11/salam-de-biscuiti-delicios/ In mare, sunt retete foarte usor de facut:d Sper ca te.am ajutat!:*

| znstr explică (pentru gabrielllle):

Papanasii sunt slabiciunea mea, ii ador! Merci de idei happy

| gabrielllle a răspuns (pentru znstr):

Cu cea mai mare placere!happy

| killeveryone a răspuns:

Papanasi, tort, negrese cu pudra de cocos deasupra.