| Jardelin a întrebat:

Astazi am intrat putin in bucatarie si am ajuta la prepararea unei salate beuf. Mi-a luat citeva ore sa tai la cutit toate ingredientele cu care se face salata.

Stie cineva o alta metoda mai eficienta de a obtine ingredientele pentru salata beuf in forma optima (cuburele mici)?

18 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

E chestie de practica, in afara de asta, durerea de spate si picioare se evita daca distanta intre gleze este ceva mai mica decat distanta intre umeri(aproape ca la golf, deschizi picioarele si iti gasesti pozitia comoda )

| Jardelin explică (pentru Zazu):

Sa stii insa ca nu prea am inteles mesajul tau! Mai intii imi spui sa tin gleznele ceva mai apropiate (la o distanta mai mica decit latimea umerilor) iar mai jos imi spui sa deschid picioarele! Cum vine asta? Sa le tin apropiate nu prea pot, nu-s obisnuit, sa le deschid si sa gasesc pozitia comoda nu stiu cum, pentru ca nu am jucat golf! Deci?

| Zazu a răspuns (pentru Jardelin):

Deschizi picioarele, ca distanta dintre glezne sa fie putin mai mica decat distanta dintre umeri.

| Jardelin explică (pentru Zazu):

Multumesc, Zazu! Am sa exersez. Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns:

Am inteles ca ai cumparat deja legumele, dar am vazut legume congelate pentru salata de beof.

| Jardelin explică (pentru Fatamuntilor):

Am facut si salata draga Angy, e gata! Intrebam pentru viitor in caz ca se hotaraste "introducerea pe ordinea de zi" a unei salate beuf, ca poate aflu vreo metoda de maruntire mai rapida decit cea la mina cu cutitul. Ca sa tai astazi legumele fierte si carnea (am pus piept de curcan) am stat o gramada in picioare si ma doare si spatele! Nu mai zic de timpul alocat care mi s-a parut foarte lung!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jardelin):

E obositor, stiu, dar banuesc ca nu faci salata in fiecare zi.Nu stiu ce aparat ar taia legumele fierte (merge greu )La feliator te-ai gandit?
Eu zic sa ramai la legumele congelate de la magazin.

| ElenaSA a răspuns:

La robotul de bucatarie.

| CoL00SaL a răspuns:

Uite aici un bucatar cu experienta:https://www.youtube.com/watch?v=aOhLSDFtqA8

| Jardelin explică (pentru CoL00SaL):

Tot asa le-am taiat si eu! Numai ca am avut o cantitate mai mare de legume si mi-a luat prea mult timp. De aia am intrebat daca se poate folosi si alta metoda, eventual un dispozitiv ceva.

Oricum, merci pentru filmulet!

| Linnet a răspuns:

Eu am o răzătoare Borner cu care tai castraveții și morcovii(cu cea mică) și cartofii(cu cea mare). Gogoșarul îl tai la mână.

| Jardelin explică (pentru Linnet):

Si ai facut chiar salata beuf cu ajutorul razatoarei? Cum a iesit?

| Linnet a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte bună. Cubulețele ies perfect.

| Deniiisia a răspuns:

Http://www.produstv.ro/......opper.html
Ce zici de aparatu acesta, eu am incercat cu ceva asemanator... si a mers :P

| xdroxxd a răspuns:

Cu aparat de tocat?

| Jardelin explică (pentru xdroxxd):

Cu apartul de tocat nu cred ca merge! Iese un terci. Eu ma gindeam ca poate exista vreun dispozitiv mecanic de maruntit. Stii vreunul?

| avatarcristy a răspuns:

Da.era la lidl un aparat care costa 60 de lei.e pentru cartofi pai.cu el toci toata salata in 5 min :p (cu el am tocato si eu )