| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Stiti o metoda eficienta (dar eficienta nu povestiri nemuritoare) de a scapa de gandacii de bucatarie?
De unde, de care, cum?
Multumesc

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Curatenie generala si mentinere permanent a curatenie, in felul asta nu mai apar gandacii.

| sierra1 a răspuns:

E secret, să nu spui altcuiva:

https://www.emag.ro/......DZR9VHMBM/

| maphiotul a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu ce sa spun domnu, ai probat personal pe ei?
M-ar interesa ceva ce nu miroase si sa nu fie toxic la om ca trebuie sa dau in bucatarie
Ceva gen solutie sau ceva gel pe care sa se lipeasca
Merg acum la dedeman sa vad ce gasesc

| sierra1 a răspuns (pentru maphiotul):

Dacă nu vrei spay-uri, umblă și tu undeva la nivel adn, poate așa...

| maphiotul a răspuns (pentru sierra1):

Ce nivel adn?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Insecticid de la Emag. Dar dacă stai în bloc, să dea toți.

| maphiotul a răspuns (pentru sadrian46):

A fost deratizarea in scara dar fix zero barat

| sadrian46 a răspuns (pentru maphiotul):

1. Un insecticid după care găsești morți domineață.
2. Verifică fiecare gaură, orificiu din zona podelei prin care ar putea veni și astupă.
Eu așa am scăpat.

| maphiotul a răspuns (pentru sadrian46):

Pai si care ar fi insecticidul ala bun?
Gaurile nu stiu care sunt pe unde vin

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Ce ti-am dat eu e insecticidul bun
dezvoltat de Bayer care a inventat aspirina, NU e nociv pentru oameni sau animale in nici un fel, gandacii sunt atrasi, vin, mananca, nu mor, se duc pe langa alti gandaci, ii infecteaza, aia se duc langa altii samd, iar dupa 7-10 zile mor toti, TOTI

restul insecticidelor sunt si nocive, si ineficiente, am dat de 3 ori mai mult pe spray-uri, iar Aroxol in special e cu ADEVARAT INEFICIENT, bani aruncati degeaba si nu face nimic de nimic

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Am zis ca o sa iau
Normal ca cunosc firma Bayer si aspirinele bayer in cutie alb cu verde
acum 16 ore | maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):
Am gasit si la jumatate cantitatea
O sa iau daca nu e bun ce am luat azi(si cred ca nu e bun ce am luat)

A trebuit sa iau ceva intermediar pana comand de pe eMAG, pana vine

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Oke

| dannyel86 a răspuns:

AROXOL SPUMA GANDACI SI FURNICI

Nu e toxic si gasesti gandacii cu burta in sus daca pui spuma in locurile pe unde umbla ei si acolo de unde apar.

| maphiotul a răspuns (pentru dannyel86):

Acum vin de la dedeman si nu au decat aroxol spray care zic eu sigur e ineficient
Am luat ceva magnum gel cred ca e ceva asemanator cu ce ai zis tu

| dannyel86 a răspuns (pentru maphiotul):

Si acela poate fi de ajutor. :-)
Eu am un amic care are aceeasi problema si e foarte incantat de produsul recomandat de mine. Daca ai ocazia sa gasesti Aroxol gel prin magazine, nu ezita sa-l incerci.
Sper sa scapi de ei si cu Magnum Gel! Astept impresii!;-)

| maphiotul a răspuns (pentru dannyel86):

Pai nu stiu unde sa caut
Daca la dedeman nu are unde altundeva?

| dannyel86 a răspuns (pentru maphiotul):

In supermarket (Carrefour, Kaufland, Lidl etc) si chiar in magazinele din cartier. Dedeman nu e vanzator exclusiv de solutii de exterminare a gandacilor sau furnicilor. happy

| maphiotul a răspuns (pentru dannyel86):

Am cautat in tot internetul si nu exista aroxol gel pentru gandaci doar pentru alte vietuitoare
Gandacii sunt foarte rezistenti

| maphiotul a răspuns (pentru dannyel86):

Pentru furnici da, alea sunt mai sensibile

| dannyel86 a răspuns (pentru maphiotul):

Aroxol SPUMA (l-am confundat cu gel in al doilea comentariu)
https://www.emag.ro/......DHMNBVBBM/

| maphiotul a răspuns (pentru dannyel86):

Asa da
Doar ca e stoc epuizat

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e aia "acid boric" si de unde il cumpar?!?
ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum, intr-o gospodarie "normala"

| maphiotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde sa gasesc acid?

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Aia zic si eu
Nu se gaseste asa ceva

| maphiotul a răspuns:

Auzi,tu verifici ce spui sau doar spui asa?
Pe nici un site din acel forum din 2018 nu se gaseste asa ceva
Nu ma mai fa sa pierd timpul aiurea scriindu-ti ca am mai bune treburi de facut
Am scris in intrebarea principala,, fara povesti nemuritoare" asa ca te rog frumos

| sweetys a răspuns:

Având 6 ani experiență de cămin, îți zic sigur și garantat că nu o să fie așa ușor războiul. Capcanele și spreiul(chiar și K-urile de la sano, au început sa fie depășite, deși dau cel mai bun randament, dar cu ele câștigi bătălia fiindcă apar alții, dar ca eficientă, moarte sigură) nu mai au nici o șansă în fața lor. Dar războiul nu e pierdut. Cumpăra soluție antigandaci tip gel, se găsește sub forma de seringă, eu am de la Bayer, dacă urmezi instrucțiunile războiul se apropie de sfârșit. Succes!:

https://www.emag.ro/......DP9XZ2MBM/

| maphiotul a răspuns (pentru sweetys):

Super
Exact la asta m-am uitat mai inainte pe eMAG
E cam scumpa dar daca nu gasesc alta varianta o sa o iau
Mersii

| sweetys a răspuns (pentru maphiotul):

Nu e chiar atât de scumpă. Folosești o seringă pe puțin doi ani. Se pune o picătură la nu mai știu câți metri pătrați, eu am făcut liniuțe de cca 1cm, unde am văzut că se plimbă gandacii, și se repetă la o perioadă de 3 luni, pentru o eficiență mai mare. Dai 70 de lei și o ai, un k2000/900 de la sano este în jur 30 de lei, dar folosești un tub în câteva săptămâni.

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Https://www.emag.ro/search/Bayer+Maxforce+IC/sort-priceasc
nu e chiar scumpa
si e singura care functioneaza, mai ales intr-un bloc infestat, eu cel putin numai asa am scapat dupa ce am spart de 3 ori mai multi bani pe spray-uri

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Am gasit si la jumatate cantitatea
O sa iau daca nu e bun ce am luat azi(si cred ca nu e bun ce am luat)

| LittlePoppy a răspuns:

Singura solutie eficienta este dezinsectia in toata cladirea. Inclusiv subsol. Ca altfel, migreaza si revin. Nu stiu daca stai la bloc sau la casa. Restul... sunt povesti nemuritoare.
Cu dezinsectia repetata dupa 10 zile ca sa omoare si larvele iesite din oua.
Nu o faci tu cu solutii minune de prin Dedeman ci chemi specialistii. Cu solutii eficiente dar care nu sunt in comert.