| anonim_4396 a întrebat:

Astazi m-am mutat la o alta chirie si partea proasta este ca traim in secolul 21, anul 2016, dar inca trebuie sa facem mancare la butelie. Asta e ceva nou pentru mine pentru ca nu stiu sa inlocuiesc o butelie, dupa ce se golseste nu stiu de unde iau una noua... Aaa... Da, la benzinarii am vazut. Dar cat ma costa? Cum se procedeaza cu butelia? Si cat timp tine o butelie? Eu spun ca altceva in afara de cartofi cu ou, snitele, "snitel parizian" ( adica parizer cu ou laughing ) nu prea obisnuiesc altceva sa mananc. Aaa... Si o cafea la 100 de ani sau un ceai cand am gastrita sau... constipatie laughing cat timp credeti ca ma poate tine o butelie? Lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca nu iti convine aragazul pe care il ai. Da-l deoparte sau spune-i proprietarului sa si-l ia, caci tu iti vei un aragaz electric, este mai usor de folosit. Daca iti iei un aragaz electric nu vei avea dureri de cap cum se schimba o butelie si cumpara unul care are A+++ care consuma putin curent.

Eu de vreo 6 ani jumatate nu am mai utilizat un aragaz normal cu butelie, doar cand ajung la parinti pe acasa, caci, in rest, acasa am electric.

| Violleta2022 a răspuns:

La cat ai spus aici ca gatesti, o butelie te poate tine 3-4 luni pe tine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu stii de unde sa cumperi chibrite si sa le aprinzi este gratie faptului ca tu te plasezi in Evum Mediu, butelia este folosita in multe locuri civilizate de pe glob la aceasta ora. Poate fi schimbata de orice persoana care stie sa schimbe o mina de pix si te tine 2-3 luni / pers in mod de gatit modern. Daca nu stii s-o schimbi cauta un instalator sau femeia de sevici care matura scara.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Chibrite sau chibrituri? Care este varianta corecta? Serios omule, nu stiu care dintre noi se afla un "EVUM MEDIUM". Mai invata sa te exprimi corect, apoi sa ma iei pe mine la misto. Asa ca nota 4. Stai jos.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de corectie! Mersi ca m-ai invatat cum sa ma scot in caz de cad de fazan dar nu prea se intampla.

| Zaygon a răspuns:

Cand eram la bunicamea si ea facea de mancare calumea la aragaz toata ziua o tinea cam o luna jumate butelia. Acum depinde si cat e de calitate.