| bOom a întrebat:

Ati facut vreodata pizza acasa? S-a primit? Daca da spuneti-mi va rog reteta...
ThankS a lOt

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Daaa big grin Eu fac des acasa si e f usor de facut si foarte gustos happy
Deci: iei aluat (1 kg pentru 2 tavi la cuptor, adica 0. 5 kg pentru o tava) de la brutarie, la noi costa vreo 3-4 lei, iti mai trebuie pasta de rosii (din aia Regal iau eu ca aia-mi place), o ceapa mare, oregano, cascaval, salam, ciuperci, porumb, masline si ce mai vrei, daca vrei in loc de salam pui ton maruntit din conserva, sau kaiser sau carnati, ce vrei happy
Mai intai tai ceapa marunt, o pui cu putin ulei sa se prajeasca apoi adaugi pasta de rosii, amesteci 15 minute dupa aia pui oregano. Asta o pui deoparte sa se raceasca, cu asta o sa ungi blatul happy
Apoi intinzi blatul cat pentru o tava de cuptor, pui blatul in tava, il ungi cu pasta de rosii si apoi pui: carnea (salam, ton...), ciuperci, porumb, masline si razi cascaval. Pui cat vrei din astea. Apoi bagi la cuptorul deja incalzit! Lasi in jur de 30-40 minute prima tava si a doua (pentru ca deja e f incalzit cuptorul) 20 minute happy Ca sa fi sigura te mai uiti din cand in cand sub blat sa nu se arda big grin Iti dai tu seama cand e gata happy In functie de ce calitate e tava ta poti sa ungi cu ulei sau unt tava sa nu se prinda blatul happy

4 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Desigur ca da si ti-ar trebui faina, carnati sau salam, sunca.depinde de preferintele tuturora, oua, cascaval sau branza, masline, ciuperci, mirodenii sau condimente cum ar fi secretul gustuluismug si sirop de rosii sau chiar bulionu sa nu lipseasca .hmmm de asa mi s-a lasat gura apa dupa o pizza, cred ca ma duc sa-mi gatesc si eu cu ocazia asta tonguesmug, pofta buna laughinghappy!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Si eu am facutwinking

| fevrier a răspuns:

Heh, a făcut mama, şi a fost bună. laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blat de paine pur si simplu
150 ml apa calda
1/2 lingurita zahar tos
1 lingurita drojdie uscata
250 g faina
3 linguri ulei de masline
1 lingurita sare
deasupra pui orice doresti, masline peste carne de pui de vaca branza sunca rosii ceapa ardei,