| anonim_4396 a întrebat:

Ati putea sa-mi dati reteta pentru gris cu lapte?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Gris cu lapte

Ingrediente

4, 5 cani lapte
1 cana gris
5 linguri zahar
1 zahar vanilat
Mod de preparare

1.Se pune la fiert laptele cu zaharul si vanilia. Cand clocoteste se pune in ploaie grisul si se amesteca repede ca sa nu faca cocoloase. Se lasa la foc mic 15-20 minute, amestecand continuu pana cand se ingroasa.

2.Se poate servi cald sau rece, eventual cu sirop si boabe de visine din dulceata.

5 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Ti-e lene s-o cauti la google?
Oricum o gasesti in 2 secunde.

| FREEDOM1998 a răspuns:

RETETE DE GRIS CU LAPTE:
Ingrediente
5 cani lapte
1 cana gris
5 linguri zahar
1 plic zahar vanilat
Mod de preparare
Puneti laptele la fiert impreuna cu zaharul vanilat si cel normal.
Cand laptele incepe sa clocoteasca se adauga grisul si se amesteca repede pentru a nu prinde cocoloase.
Se lasa la foc cam douazeci de minute pana cand grisul se ingroasa.
Se poate servi cald sau rece.
Menţiuni

Puteti servi acest desert cu dulceata de care preferati dumneavoastra pe deasupra.
Timp de preparare: 30 minute
Complexitate: mica