| leladela a întrebat:

Care e cea mai buna reteta de gris cu lapte?

Răspuns Câştigător
| culinarpentrutoti a răspuns:

Eu o fac asa :500 ml lapte, 1 cana gris, 3 linguri zahar, niste zahar vanilat
Pui la fiert laptele cu zaharul pur si cel vanilat. Torni in ploaie grisul si se amesteca repede ca sa nu faca cocoloase.Adaugi acest gris abia cand laptele clocoteste. Amestecand continuu sa nu se prinda, focul mic.

Poti sa vezi retete de tot felul.inclusiv pentru cei mici pe site-ul meu http://culinarpentrutoti.blogspot.com/
Inca nu am pus pentru cei mici, dar voi pune in curand, pentru ca gatesc oricum cam zilnic. Pofta buna!

2 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Eu fac exact ca mamaliga, doar ca cu lapte si gris in loc de faina + zahar vanilat. Ca sa fie si mai buna intind peste ea (cand ii gata, pusa in farfurie) vreo doua lingurite de dulceata.
Spor!

| simona24 a răspuns:

4, 5 cani lapte
1 cana gris
5 linguri zahar
1 zahar vanilat
Mod de preparare
1Se pune la fiert laptele cu zaharul si vanilia. Cand clocoteste se pune in ploaie grisul si se amesteca repede ca sa nu faca cocoloase. Se lasa la foc mic 15-20 minute, amestecand continuu pana cand se ingroasa.
2Se poate servi cald sau rece, eventual cu sirop si boabe de visine din dulceata.