| LoOvE a întrebat:

Bananele ingrasa? Ce pot manca sa ma ingras?

19 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

O banana de marime medie are doar 105 calorii - ar trebui sa mananci in jur de 5 pentru a ajunge la cumulul de calorii al unei felii generoase de pizza. In plus, bananele sunt o sursa buna de fibra, magneziu si potasiu, toate avand capacitatea de a tine sub control tensiunea arteriala.

Iata aici cateva "trucuri" pentru a lua in kilograme.
1. Mananca sanatos si diversificat
Evident, ca sa te ingrasi, trebuie sa incepi sa mananci! Regula de baza insa este sa-ti depasesti necesarul zilnic de calorii cu minimum 500 kcal/zi. Ca sa reusesti acest lucru, mananca de 5-6 ori pe zi, combina proteinele cu carbohidratii si bea multa apa! Alimentele calorice pe care te poti baza sunt cartofii, orezul, porumbul, pastele, fructele uscate si pestele oceanic.

2. Ia suplimente alimentare
Daca nu reusesti sa consumi destul de multe proteine (care te ajuta sa-ti dezvolti musculatura si sa te ingrasi sanatos), poti lua niste suplimente nutritive, in paralel cu alimentatia bogata.

3. Fa sport
Ca sa nu te pricopsesti cu burtica, celulita si aripioare, modeleaza-ti silueta in timp ce te ingrasi, cu ajutorul sportului. Fitness-ul este cel mai potrivit in acest caz, dar si inotul, plimbarile si gimnastica te pot ajuta. Acestea iti stimuleaza apetitul si cresterea masei musculare.

4. Dormi suficient
Ca sa „cresti mare" si ca sa-ti dezvolti armonios musculatura, trebuie sa fii relaxata si odihnita. Asa ca, macar pe perioada curei de ingrasare, culca-te la ore regulate si dormi minimum 7 ore pe noapte.
http://www.ziare.com/......sa-1103940

| Corina a răspuns:

Bananele au un continut ridicat de calorii si consumate in cantitati mari pot duce la ingrasare, dar daca iti doresti asa de mult sa te ingrasi, nu cred ca este de ajuns. Organismul are nevoie si de proteine de origine animala (carne, lactate, oua) sau vegetala (mazare, fasole, soia, alune) si de glucide (zaharul, mierea, fructele, laptele, cerealele, leguminoasele, fructele, legumele bogate in amidon) si de lipide (branzeturile grase, ouale, uleiurile, carnea grasa, seul, untura de peste, ficatul; cele de origine vegetala sunt nucile, migdalele, alunele, masline, dovleac, floarea soarelui, fasole, soia, porumbul).

| Aleccsandra a răspuns:

Nu! happy Pai, poti manca : carne, ciocolata, cipsuri, cola, paste, cartofi, etc! Poti sa te ingrasi daca stai doar in pat, nu faci deloc miscare! Deci eu nu te-as sfatui sa faci abzu de unele macaruri, ca poti sa ajungi la obezitate! :* Sa ai grija!

| Sara2 a răspuns:

Mananca cartofi prajiti, si oua, si carne, prajita in ulei, chipsuri, dulciuri, si bea cola, mai ales seara cand te pui in pat mananca un semvis consistent si bea un pahar de cola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut LoOvE, ingrasarea/slabirea teoretic au o formula simpla - Consumi mai mult decat arzi/Arzi mai mult decat consumi.

Daca tu vrei sa te ingrasi (banuiesc ca esti fata) cred ca vrei sa pui pe tine masa musculara nu slaninuta. Sper ca asta iti doresti!

Iata ce ai de facut:
1. Consuma mai multe proteine (carne) insa nu neglija legumele si fructele pentru ca sunt foarte importante.

2. Apuca-te de sport - Poti incepe de la dansuri, mers pe bicicleta, inot, handbal, volei pana la sporturi extreme.

In felul acesta vei reusi sa-ti modelezi corpul dupa propria dorinta!

Iti doresc mult succes, daca ai nevoie de mai multe sfaturi doar spune! happy

| Sara2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea vrea sa se ingrase nu sa slabeasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sara2):

Perlat mai citeste odata comentariul meu! Da poate am gresit eu, poate fata vrea sa puna pe ea colaci de grasime ceea ce se va intampla daca face ceea ce i-ai spus tu mai jos!

Daca vrea masa musculara si un corp frumos ceea ce i-am spus eu are o oarecare relavanta! Nu uita ca la femei conteaza mult corpul...

| Sara2 a răspuns (pentru anonim_4396):

A ok, nu am zis nimic cu rautate
dar eu fac tot ce ai spus tu mai sus, si merg la sala si slabesc astfel
rezultat: am slabit 8 kg in aproape 2 luni happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sara2):

Stiu ca nu ai zis cu rautate dar ce am vrut eu sa spun ca o fata nu cred ca isi doreste sa puna slanina pe ea ci muschi...
Acum depinde si de varsta fetei, eu ii recomand sa se apuce de fitness sub indrumarea unui antrenor bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca ingrasa dar orice dieta in care consumam doar un singur aliment duce la slabit. Trebuie sa avem diversitate mare in meniu. Daca azi am mancat ciorba maine nu mai mancam iar ciorba si tot asa.
Si sa iti zic ceva, eu mancat cate 5-10 banane pe zi cand eram mica dar nu m-am ingrasat.

| mat31new a răspuns:

Asta ma intreb si eu. sa vedem ce ne recomanda lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| BellaKiოNana a răspuns:

>D nimic

| Safire17 a răspuns:

Fructele, in general, nu prea ingrasa. Daca vrei sa te ingrasi, este foarte simplu: mananci multe dulciuri, ciocolata. Sa mananci seara tarziu, dupa ora 20:00. Cam atat...

| Funions a răspuns:

Da, consumate in cantitati mari ingrasa.
Daca vrei sa te si ingrasi si sa te si protejezi incearca comprimate cu calciu sau magneziu sau ingectabile in aceeasi combinatiewinking

| adimancool a răspuns:

Carne, ochiuri, dulciuri nu in exces, fripturi, cartofi pai sau prajiti, in general mancaruri cu mult ulei. funda?

| MrLevy97 a răspuns:

Mananca cipsuri si bea cola seara!happy

| dragalasa a răspuns:

Pai daca mananci baane seara ingrasa dar in timpul zilei nu

| XxXandr33aXxX a răspuns:

Bananele nu ingrasalaughingdar daca vrei sa te ingrasi mananca multe dulciuri, bea multe sucuri si cel mai important mananca multa paine:d Funda?