| Corinutza81 a întrebat:

1. Imi puteti spune un desert care nu se face prin coacere? Adica. ceva gen salata de fructe.
2. Imi puteti da cateva exemple de activitati pentru saptamana altfel la scoala?

Va rog!

Multumesc!

Funda!

Răspuns Câştigător
| Mariapetrupanainte a răspuns:

Dar prin prajire eu de acestea stiu. Poti sa faci blinele sau se mai numesc alade care se prepara usor.Sunt mai multe retete poti sa cauti pe internet.Eu mai stiu un fel de biscuiti care foarte usor de preparat si sunt crocati si se prajesc.Ai nevoie de 3 oua pe care le pui intr-un bol impreuna cu vreo 3 linguri de apa si 3 linguri de rachiu da rachiu si faina asa ca sa se primeaca un aluat care nu se lipeste de miini si poate fi intims pe masa.Trebuie sa-l intinzi foarte subtire pe masa si apoti sa-l tai in forme.Ca la urma pui intr-o tigaei mult ulei ele trebuie de dorit sa se scufunde in el, incinge bine uleiu apoi punele.Imediat ce le scoti trebuie sa le presori cu zahar sau cu sare ca sa se lipeasca de ele. Rachiul le da putere sa se infle si dupa ce le-ai prajit el deloc nu se simte.