Întrebare recomandată | selena00 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa invat sa gatesc.Imi puteti da si mie retete usoare si bune? Multumesc anticipat!

22 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista multe site-uri culinare si tutoriale pe care este bine sa le vizitezi.

| BiuL a răspuns:

Cel mai bine e sa rogi o femeie : mama, bunica, matusa sa te invete, sa iti arate practic. Ca asa sa citesti inveti doar teoria si stii cum e "teoria ca teoria dar practica ne omoara"

| anonima0101 a răspuns:

Cartofi pai--> iei un cartof si il tai laughing Succes!

| deliqventa13 a răspuns:

Cauta pe youtube tutoriale sunt usor de facut big grin

| Mariusflo a răspuns:

Tastează pe google denumirea unui fel de mâncare şi te redirecţionează automat.

| bbu2eugen a răspuns:

Incearca prima oara sa faci o omleta sau o clatita.

| alexalexa2000 a răspuns:

Caută pe youtube sau pe net. Există multe rețete, dar îți dauu eu exemplu:supă, piure de cartofi, cartofi prăjiți, omletă big grin.

| ghostlabbrador77 a răspuns:

Ai putea incepe prin omlete [ oua batute, lapte(optional), iaurt(etc), folosesteti imaginatia si fa multe incercari.]
Orice mancare este usor de facut daca ai instructiuni bune si esti pe faza. ( Eu am 14 ani si stiu sa gatesc o multime de mancaruri si mai simple si mai sofisticate )
Daca vrei sa inveti sa faci o mancare anuma, cauta pe internet reteta cu instructiuni si incearca pana reusesti.
Mult noroc si pofta buna, sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu happy

| baf a răspuns:

Cauta pe net si o sa gasesti sigur...de ce intrebi aici cand ai putea sa cauti pe google..nu inteleg.o sa gaseti mii de retete acolo si poti sa alegi ceva ce ti se pare mai usor.

| Valentyna290497 a răspuns:

Cauta pe google exact ce crezi ca poti face

| user123456789 a răspuns:

Click! pentru femei?

| madalinutza20 a răspuns:

Cartofii prajiti sunt the bestt!

| IulicaBiancutza a răspuns:

Clatite,piept de pui, cauta pe net retete

| nustiumatematica a răspuns:

Barbatlacratita.ro

| Lunguandrei666 a răspuns:

Uite aici sunt retete usoare de torturi si prajituri
http://www.culinar.ro/cuvinte-cheie-retete/prajituri-simple/
Funda?

| RaZoR11115 a răspuns:

Incearca sa faci supe cream mancari usoare e recomandat, pireu de fructe, salate din diverse fructe depinde ce fructe iti plac http://www.e-retete.ro/retete-simple aici poti gasi cate ceva :D

| Petrutzu93 a răspuns:

Lasa-i p-astia ca-s paraleli, du-te langa mama ta in bucatarie, zii sa te lase s-o ajuti, nu zi la nimeni ca vrei sa inveti, fa-ti intrari intr-o cantina, intr-un restaurant ceva stai cu femeile la vorba, fii cu ochii pe ele, internetul si chestiile de genu, nu te vor invata niciodata sa gatesti, fii desteapta. Meseria se fura nu se invata.

| AndreeLesy a răspuns:

Ok, pot eu sa te ajut. Nu-i greu deloc. Asta-i un chec cu cacao. Ai nevoie de 2 oua, 1 cana de zahar, 1/2 cana de lapte, 1/2 cana de ulei, 2 cani de faina si un praf de copt. Amesteci ouale cu zaharul, apoi pui laptele si uleiul si separat amesteci faina cu praful de copt si le pui peste compozitie. Golesti jumatate din complozitie in tava de chec tapetata cu ulei si faina sau hartie de copt, iar cealalta jumatate o amesteci cu 1 lingura de cacao, apoi o torni peste. Pui tava la cuptor la 180 de grade. Bafta, si sa ai pofta!