| minjiminx a întrebat:

Am o problema grava cu gandacii de bucatarie. Mi-au intrat pe la tevi si am bucataria si baia plina de ei, plus ca mai intra si in restul camerelor. Am incarcat sa dau cu insecticid si nu au patit nimic. Am cumparat niste capcane de gandaci pe care voiam sa le pun dar problema e ca am pisici care ii mananca daca ii prind. Credeti ca patrsc ceva pisicile daca intra in contact cu un gandac dupa ce am pus capcana? Vin des la castronul cu mancare al pisicilor... nu stiu ce sa fac sa scap de ei si sa nu afecteze pisicile...

7 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Buna gandacel happy Eu pentru insecte folosesc otrava de la farmacii veterinare. Se dilueaza in apa. Daca il faci de 3 ori mai concentrat o sa fie suficient de puternic pentru orice gandac. Poti da pe la praguri si pe pereti ca sa reduci riscul de a otravi pisicile. Dupa ce dai poti sa scoti pisicile din casa, ca se raspandeste in aer. O sa aiba efect cateva luni. Sper ca pisicile sa nu manance gandacii morti.

| Crackman a răspuns:

Exista la teleahoping acele aparate cu ultrasunete ce ii deranjeaza si pleaca... cam atat am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu spray.Da nu cu ori ce fel de spray, ci cu"KILLTOX"

| missfatadelatara a răspuns:

Da cu soluție și schimba locul unde pui papa la pisi.

Numirea e recomandat sa pună gura pe ei pentru ca dacă înghite vreunul se îmbolnăvește.

| tril a răspuns:

Doar dezinsectie in tot blocul. Altfel, vor veni mereu de la vecini.

| fata14783257 a răspuns:

La veterinari au soluții pentru insecte cred se prepară.

| DanaEles a răspuns:

De obicei, gândacii vin noaptea. Înainte de a te pune la culcare, astupă găurile de la baie, bucătărie şi uşa de la intrare. Ai grijă când dai cu insecticid! Nu îți recomand să stai în casă după ce ai folosit substanța. Astupă tot, dă cu insecticid, ia-ți pisicii la plimbare şi întoarce-te peste o oră sau două. Fii atentă să aeriseşi bine după. Trebuie să strângi găndăceii repede după ce şi-a făcut insecticidul efectul, deoarece acesta doar îi amorțeşte, nu îi omoară. Există posibilitatea ca un găndac-mămică să fi ajuns în locuința ta şi să-şi fi lăsat puii pe la tine, de asta să fie aşa mulți. Dacă vezi că nu funcționează nimic, cel mai bine ar fi să chemi deratizarea. Te pup. Sper să rezolvi cât mai repede problema.