| reb18 a întrebat:

Bună, am o problema pe robinet este ca o arsura și nu merge cu nici un produs jos, oare dacă dau cu sprey de inox are ceva sa îl vopsesc, dacă ma puteți ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este un robinet de tip nou, cu clapeta (nu vu garnitura de cauciuc), atunci probabil s-a uzat nichelarea de pe el, iar aliajul de bronz de sub nichelare (corpul robinetului) s-a oxidat. Culoarea oxidului este de verde-maroniu inchis, spre negru.
Din pacate, in asemenea cazuri, robinetul nu se poate vopsi sau devine mai urat de la vopsire.
Ce se poate face? Incercat curatirea stratului de oxid si se va vedea metalul curat (de culoare galbuie-bronz).
O alta alternativa este schimbarea intregului robinet, dar la unul facut mai serios si mai durabil, dar acele baterii de calitate pot costa de 2-3 ori- sau chiar si mai mult.

| reb18 explică (pentru Bula):

Cu ce aș putea să îl curăț?

| Bula a răspuns (pentru reb18):

Primul care imi vie in minte: Coca Cola!
Am curatit astfel si clante din alama.

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da cu ciocanul daca nu merge ia ia unul mai mare!

VEZI CA EXISTA NISTE BUREȚI FABRICAȚI SPECIAL PT ȘLEFUIREA INOXULUI

Sunt niste bureți mai abrazivi

Dai cu ei si se ia un strat din materialul respectiv dar nu raman zgârieturi!