| DenisaO98 a întrebat:

As vrea sa imi achizitionez prima masina de cusut. Vreau sa imi realizez singura hainele (de exemplu fuste, rochii, bluze) si de ce nu, in timp, si pentru alte persoane. Am tot cautat, dar nu ma pricep. Vreau sa stiu cateva modele bune pana in 1500 lei. Nu vreau masina de cusut pentru incepatori. Din cate am inteles cele mai bune brand-uri sunt Singer si Brother. Ma puteti ajuta? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt scoli postliceale din care poti iesii croitoreasa profesionista si mai sunt si cursuri de croitorie simple, unde poti merge si invata sa croiesti si sa cosi, ca hobby, pentru tine.
Eu am avut un Singer si mi s-a parut foarte usor de folosit.
Ti-l recomand, daca il gasesti pe undeva, pe la rude, vecini sau pe site-urile de vechituri, precum olx.

| Nonolita a răspuns (pentru Violleta2022):

De cati ani esti plecata din tara? Nu mai exista scolile postliceale din care iesi meserias. De muuuulti ani. Se incearca acum reintroducerea lor, dar nu prea sunt sanse. Acum toti au doctorate cu diplome care pot fi puse pe foc, ca alta utilitate nu au. Mai ales ca 98% sunt analfabeti cu diploma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nonolita):

Inca exista! Acum 1 an a terminat fata unei cunostinte, o postliceala de asistente medicale la Suceava, facand practica pe perioada cursului la spital, unde a si prins post vreo 6-7 luni mai tarziu.

Stiu si povestea cu facultatile facute pe banda rulanta. Toti au cate 1 -2 facultati zilele astea, dar habar nu au nimic din ce se preda acolo, intr-adevar rusinos.

| Nonolita a răspuns (pentru Violleta2022):

Aia, e atceva. Nu e o scoala (postliceala sau nu) de meserii cum era vorba in postare. Nu exista acum scoli de unde sa iesi croitoreasa, lacatus, pantofar, etc.
S-au inventat acele scoli postliceale sanitare dar trebuie sa ai pile ca sa poti plati bine sa prinzi un post in spital sau cabinet. Atentie, nu am spus "sau". Conditiile sunt cumulate! Altfel, ajungi sa ambalezi ceauri intr-o fabrica, asa cum stiu pe multi de la mine.

| Donsavas a răspuns:

Sunt cursuri de calificare in croitorie si pentru o mașină buna, te poti interesa la magazinele de electronice.