| Marinutza111 a întrebat:

Buna as vrea sa mananc sanatos...dar as vrea sa imi spuneti toate cele trei mese principale si as mai dori sa imi spuneti si ce as putea sa mananc intre mese...

Răspuns Câştigător
| yourcrys a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa mananci sanatos, poti sa iti cumperi un streamer(aparat e gatit cu aburi) nu este foarte scump si tot ce gatesti in el isi pastreaza vitaminele, culoarea, gustul. Poti s aiti cauti un regim, iar la streamer poti face legume care ies foarte bune cu carne slaba in grasimi(f. putina).Eu chiar in seara asta am facut cativa cartofi pe primul etaj, pe care i-am facut pire. Apoi poti sa faci un sos de tomate si voila.Iar daca manci ceva nesanatos si nu te poti opri, dupa ce ai luat cateva guri de mancare roaga o prietena/ un prieten sa te sune sau iesi pana afara si stai 2 minute, astfel o sa iti treaca pofta de mancare.

| Marinutza111 explică (pentru yourcrys):

Multumesc pentru raspuns dar daca nu imi cumpar streamer ce as putea manca? si daca poti sa imi spui la mic dejun pran si cina

4 răspunsuri:
| ema_2625 a răspuns:

Intre mese poti manca fructe, cartofi fierti

| yourcrys a răspuns:

In principal evita cat poti prajelile si alimentele foarte bogate in grasime.Incearca sa nu intreci masura atunci cand pui sare, normal daca o sa te duci la un nutritionest o o sa iti zica sa nu mananci mai mult de 30 gr sare/zi, dar totusi este prea putin, zic eu.
Daca vrei o sa iti dau un exemplu, dar pentru mai mult poti consulta un nutritionist.
Cand te trezesti bea o cana cu apa fiarta, ajuta foarte mult la eliminarea toxinelor cat si a grasimii acumulate in exces si bineinteles hidrateaza.
La mic dejun fierbeti 1 ou, maxim 2 pe care incearca sa nu le consumi cu paine. Evita produsele de panificatie fiindca contin foarte multi aditivi.
la pranz pregatesteti o salata de cartofi, dar care sa fie cu foarte putin ulei normal si cateva picaturi de ulei de masline, fie cat de conecentrat.
Daca pui pe cineva sa prepare salata, roagal/o sa nu iti puna foarte mult, iar daca o face aplica metodata cu iesitul pe afara sau cea cu prietenul/na.De asemenea evoita sarea.
La cina, atentie sa nu fie dupa ora 7 poti consuma un piure de cartofi cu salata de varza, nu bogata in ulei, sau piure de cartofi simplu, dar in caz ca te saturi de cartofi poti prepara cateva legume preferate, maruntite, nu foarte multi si fierte, de asemnea nu foarte tare, iar in caz ca vei avea streamer le poti gati acolo, fiindca alimentele pastreaza vitaminele.
Evita pastele! fiindca sunt si nesanatoase si ingrasa.
Si daca vrei sa ai o viata cu adevarat sanatoasa apucate de un sport: fitness, inot, ce sport iti place! Sper ca te-am ajutat!

| day16 a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa te uiti pe pagina de facebook a Dr. A. Laslau. Posteaza multe retete pentru a manca sanatos si pentru a slabi. Stiu ca mama mea a incercat o perioada sa aplice sfaturile lui si chiar a slabit cateva kg.
iti dau niste exemple preluate de la el:
1. Micul dejun. Omleta din 3 oua bio, telemea maturata, niste muschiulet de porc traditional fara E-uri si nitrati, nuci romanesti delicioase. Proteine de mare calitate, grasimi suficiente, foarte putine glucide in ardei si nuca, antioxidanti, vitamine, minerale, fitonutrienti.
2.Cina. Ciorba de pui a la grec.
3. Micul dejun. Doua oua fierte, telemea maturata, piept de pui, cateva rosii cherry, ceva ardei capia.
Gasesti acolo mai multe exemplehappy
Succes