| faaalyoana a întrebat:

Ce inseamna sa mananci sanatos?
Eu in general manac mult, si mananc de toate, imi plac dulciurile foarte mul, bine ca nu exagerez cu ele, sunt zile cand nu mananc, da sunt zile cand indop foarte multe.Sucuri beau mai ocazional, depinde de perioade.
Zilnik mananc portocale si mere
Si am 2-3 mese principale.
As vrea sa mananc sanatos dar nu stiu cum, adica ce inseamna sa mananc sanatos. Nu-mi place sa am restrictii la mancare. Sunt slabutza iar acest lucru nu-mi permite!
Si chioar daca mananc mult nu ma ingras...in schimb am la celulita foarte multaaaaa...

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sa mananci sanatos inseamna sa mananci cat mai multe fructe si legume. Cam asta ar fi mancarea sanatoasa:
33% fructe si legume

Consumul unei cantitati insemnate de fructe si legume este foarte important deoarece ajuta la imbunatatirea starii generale de sanatate, reducand in acelasi timp riscul aparitiei bolilor cardiovasculare. Din fructe si legume organismul absoarbe vitamina A, vitamina C, acid folic si minerale precum: fierul, calciu si magneziu.
Aceste produse au un continut scazut de grasimi si sodiu, si sunt o sursa eficienta de fibre, si asigura un echilibru in randul nutrientilor vitali pentru organism.

33% paine, cereale si cartofi

Principalele mese ale zilei, dar si gustarile pot fi relizate din aceste alimente. Pe langa faptul ca ofera organismului energia necesara pentru intreaga zi, aceste alimente sunt o sursa eficienta de fibre, complexul vitaminic B, calciu si fier. Pentru o cantitate mai mare de fibre pot fi consumate cerealele integrale si produsele din faina integrala.
Alimentele care fac parte din aceasta grupa: orezul, pastele, cartoful dulce, bananele etc.

12% carne, peste si alte produse ce contin proteine

Carnea, pestele, ouale, fasolea, nucile fac parte din acest grup. Acestea sunt elemente importante pentru o dieta echilibrata deoarece contin proteine, vitamine si minerale – fier, zinc si vitamina B12.

12% lapte si produse lactate

Calciul, un mineral vital pentru sanatatea oaselor, proteinele si importante vitamine, precum: A, B12, B2 si D, se gasesc in lapte si in produsele lactate.

9% grasimi si zahar

Untul, uleiul, margarina, crema pentru prajituri, chips-urile si marea majoritate a bauturilor fac parte din aceasta grupa. Deoarece aceste produse contin cantitati ridicate de grasimi, zahar si sare, este recomandat sa fie consumate ocazional si in cantitati reduse.

| mgtow a răspuns:

Sa mananci sanatos inseamna sa respecti mesele principale, sa nu mananci multe dulciuri pentru ca poti face diabet, controlezi cantitatiile de sare, zahar si grasimi. Bauturi alcoolice si orice suc care contine acid sa eviti (recomendabil sa te lasi de ele) si sa nu fumezi sau sa eviti drogurile. Daca reusesti sa indeplinesti conditiile puse o sa traiesti mai multi ani si vei imbatrani mai greu fata de o fumatoare si care consuma alcool (va avea probleme de sanatate mai devreme si va muri mai devreme).

| iulyana14 a răspuns (pentru mgtow):

Hey.a manca sanatos inseamna in primul rand a manca mancare proaspata, a lua mesele principale ale zilei.A manca sanatos inseamna a manca cat mai multe fructe si legume si este bine sa papi zilnic fructe.dar poti schimba fructele nu toata ziua mar si portocala.Incearca sa inlaturi grasimile(cartofii pai, carnea foaste grasa etc)si dulciurile cumparate nu sunt asa de sanatoase dar daca nu papi zilnic e ok nu uita ca fructele si legumele sunt cele mai bune acestea au un ecces mare de vitamine care ne tine in forma zilnic.Sanatos este sa mananci mancare care contine calciu (lapte,branza etc)Dar eu nu iti spun sa renunti la celelalte dar sa ai o alimentatie corecta...un sfat care te-ar putea ajuta sa scapi de celulita este sa faci sport mult (abdomene,sa alergi in aer liber,genoflexiuni,etc). pentru a avea un corp frumos poti practica hambalul, baschet, sau volei)acestea te inalta si te fac frumoasa.Nu te gandi la pastile pentru a scapa de celulitabig grinbig grinnu sunt bune.

| mgtow a răspuns (pentru iulyana14):

Eu nu sunt fata si nu am postat acea intrebare, sunt in forma si stiu ce mananc nu am probleme deloc cu alimentatia.

| StarShip a răspuns:

Pai sa mananci sanatos: acest lucru nu este posibil daca nu faci exercitii in fiecare zi. In ziua de azi ai grija la ce mananci am auzit ca au bagat otrava in mancare din cauza ca suntem prea multi pe pamant. Sfatul meu este sa eviti din plin: Dulciurile, Iaurturile cu fructe, Carnea (ma refer la mezeluri). Daca vrei sa traiesti sanatos ar trebui sa mananci in fiecare zi cel putin 3 fructe si sa iesi la aer o jumatate de ora.Eu sunt vegetarian...

| Xutuu a răspuns:

Pisat