| Atim a întrebat:

Ați folosit vreodată vopsea pentru ceramică pentru a schimba culoarea gresiei sau a faianței? Rezultatul a fost unul bun? Recomandați vopsirea sau înlocuirea gresiei și a faianței în cazul în care se dorește schimbarea culorii? Ale mele sunt maro-roșcat și aș dori sa le vopsesc albe.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

In 2-3 ani incep sa se exfolieze si se vad urat. Daca erau nuante foarte apropiate, nu era problema mare, dar la tine e dif mare.

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Nu se face asa ceva. Ca nu tine. Ceramica se vopseste si apoi se pune din nou la cuptor la o anumita temperatura pentru fixarea vopselei. Daca dai peste cu alta vopsea, sau chiar aceeasi, vei vedea diferente enorme (luciu, textura, etc), si nu va arata prea bine, caci ce face sa fie ceramica nobila e tocmai acel tratament aplicat vopselei.