| Suki08 a întrebat:

Buna, iubitul meu, pleaca ca sofer pe comunitate, si vreau sa-l ajunt sa economiseasca banii, pentru ca intr-o luna cheltuiaun jur de 300 de euro numai pe mancare, ce mancare sa-i fac? Mancare sa tina sa nu se strice, sa raspunda doar cine stie, vreau multe raspunsuri, dau funda, pup❤️

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar esti atat de zgarcita?
Iubitul tau sa-ti lase banii de mancare sa ai ce cheltui la shoping?
Nu ti-s destui banii care-i raman dupa ce conduce mii de kilometrii sa vina acasa cu ceva mai multi bani?

De fapt, acei bani (diurna) ii plateste firma in afara salarului, tocmai sa-si poata cumpara mancare cand i se face foame, fiindca din banii lasati de unele ca tine ar muri de foame! tongue

| Suki08 explică (pentru Bula):

De ce vorbesti inainte sa stii, am 16 ani, nu locuiesc cu el, mi-a zis ca nu vrea sa mai cheltuiasca atatia bani, iar eu m-am oferit sa l ajut, asa ca nu vorbi fara sa stii

| Bula a răspuns (pentru Suki08):

Draga, in acest caz nu stii despre ce vorbim.
Celor care merg in deplasare li se plateste diurna pentru mancare, se deconteaza cheltuielile, etc.
Daca pleaca pe drum lung de o luna, in afara de conserve si mancare uscata nu isi poate nimic neperisabil.
Iar cu asemenea mancare se va imbolnavi la stomac in scurt timp, poate iremediabil (ulcer, ficat, rinichi etc.).
Cred ca nu-i doresti nici tu un asemenea viitor prietenului tau.
Acei bani economisiti vor fi nesemnificativi langa cheltuielile medicale si suferintele ce pot urma.

| Suki08 explică (pentru Bula):

Baiatu, el lucreaza pe comunitate de mult timp si banii pe care ii da in avans ii scade din salariu, asa ca nu vorbi daca nu stii

| Bula a răspuns (pentru Suki08):

Evident ca, avansul primit din salar se scade din salariu. De aceea se si numeste AVANS, adica o parte din salar care se da inainte de plata finala.
Dar avansul NU ARE NIMIC cu DIURNA primita, care se calculeaza pentru zilele intregi plecate in DEPLASARE in afara localitatii!

Economisire se poate face si pe parcursul deplasarii: isi cumpara de mancare unde este mai ieftin, preferate fiind mancarurile semi-preparate, care se pot gati sau doar incalzi cu un termoplonjon sau un mic resou.
De asemenea, poate face economii si la cumpararea cadourilor si la alte cheltuieli facute degeaba.

Colegii lui ii vor invata mai bine "miscarile" din aceasta bresla decat tine, care nu cunosti inca nici cum se calculeaza salariile si diurnele.

| Suki08 explică (pentru Bula):

Cunosc foarte bine, nu peste tot este asa cum zici tu, nu cred ca esti tu intr o relatie cu el de 2 ani ca sa i cunosti meseria mult mai bine

| Bula a răspuns (pentru Suki08):

laughing
Aici gresesti iarasi...
Intamplator am si "tangenta" in organizarea transporturilor. happy
Am umblat si in deplasari, de multe ori in viata mea, in interes de servici, chiar de mai mult timp de cati ani ai tu.

| Suki08 explică (pentru Bula):

Bravo tie, dar nu cred ca stii demersul la toate firmele

| Bula a răspuns (pentru Suki08):

La cele care nu procedeaza corect si nu respecta legile, acuno nici nu am de unde sa stiu.
Pentru asemenea cazuri exista organele de control.

| NLS a răspuns:

Orice ai face, nu folosi oua, sau branza.
Ii poti face 1-2 borcane cu carne fripta, sau carne afumata bine.
Cumparati 2 bucati mari de muschi file.
Ii poti face biscuiti spritati, sau alte fursecuri cu ciocolata.
Chiftelute cu carne de vita si cartof ras (se tin vreo 7 zile acum iarna, in frigider).

Ideea cu muraturile mi se pare bune, se pastreaza bine si macar alea sa nu le mai cumpere. Ii poti pune in 4 borcane de plastic de cate 2, 5 litri castreveti sau gogosar in otet, sau muratura asortata.

Daca are sa ia un resou cu el, poate gaseste pe undeva prize si isi poate face catofi prajiti sau un piure. Sau pregateste la repezeala un pilaf de orez. (am mai vazut soferi care isi gatesc pe drum, in pauze)

Si trebuie musai sa aiba minim un frigider in masina, preferabil si 1-2 lazi frigorifice cu ventilator, daca vrea sa ia mai multa mancare cu el.

| Elena9328 a răspuns:

In primul rând învață să scrii. Al doilea rând mâncarea oricât ai incerca să o ții,tot se strică. Eventual cumpără conserve, pateu, peste, conserva care conține carne de vită\porc. Eventual ii poți face o supa, tine 2 zile pe frigul ăsta,pusa la borcan,ar merge. Poate are un fierbător, și are unde o încălzi. Mai fă i un pandispan, ținut în pungă sa nu se întărească, îl poate servi liniștit câteva zile bune, oua fierte bine, mai poate cumpăra cate un lapte bătut cu pâine, dar sa nu l amestece cu altele.

| alin131 a răspuns:

Snitele, chiftele, salata boeuf, friptura, muraturi, conserve pateu, sardine.

Cam atat imi vine in minte, sper sa te ajute.

Frumos gest din partea ta pentru sotul tau, ma bucura.

Roaga-te la Dumnezeu pentru calatoria lui sa il pazeasca si sa il aduca teafar si fericit acasa.

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Tu stii sa citesti?
A scris iubitul nu sotul.
Salata boeuf se duce dracului in 4 zile tinuta in frigider.
Snitelul poate sa mai tina o zi in plus.
Roaga-te la zeul tau sa-i tina snitelul 60 sau 90 de zile cat tine o tura in comunitate.
Punem pariu ca nu te asculta?

| alin131 a răspuns (pentru xerxes1):

Mai, am gresit poate cand am zis iubitul si nu sotul.

Dar poate in curand ii devine sot, ar fi frumos, nu?

Mancarea tine daca e facuta cu dragoste.

Hai sa iti spun ceva, cea mai buna mancare care am mancat-o vreodata a fost una simpla si facuta cu dragoste.

Dumnezeu sa iti lumineze mintea, si sa iti dai seama cat de mult te iubeste.

| xerxes1 a răspuns (pentru alin131):

Esti dus cu pluta.

| alin131 a răspuns (pentru xerxes1):

Te ajuta Dumnezeu.

O sa vezi cat de bun si bland esti pe interior si nu stiai.

| Bula a răspuns (pentru alin131):

Si pe tine te tine iubita cu "snitele, chiftele, salata boeuf, friptura" etc? laughing
Iti propun sa incerci sa mananci o salata beuf de 3-4 saptamani, tinute in cabina unei masini. Dar intai cheama salvarea, popa si pompele funebre, pentru orice eventualitate.

| suntserios a răspuns (pentru alin131):

Tu ai mancat salata boef din asta cu dragoste veche de 2 saptamani sau care e treaba cu raspunul ala stupid?

Răspuns utilizator avertizat