| nimicaici a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu cateva retele de salate pe timp de iarna? Multumesc.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

SalaTe:
1.Sfecla rosie rasa+morcov ras+telina radacina rasa+patrunjel verde(otet din mere cu miere+putina sate)
Varza alba+(sau fara)varza rosie taiate fideluta subtire, frecate cu putina sare, se asezoneaza cu otet sau zeama lamaie.
3. Daca nu ai ardei copti la congelator, poti face salata cu ardei rosii si galbeni cruzi, taiati fideluta+ceapa verde/veche+salata verde, asezonate cu otet.
4.Salata verde+castravete verde+ridichi rosii+ceapa verde/veche.
5. Sfecla rosie coapta/fiarta rasa+hrean ras+sare+ otet/zeama lamaie.
6.Varza alba taiata fideluta(frecata cu sare)+morcov ras+patrunjel verde/marar+otet.

| Albnegru10 a răspuns:

Salata cu ou, cicoare si bacon

Timp de preparare< 30 min

In locul frunzelor de salata verde foloseste cicoare verde si rosie pentru a da un gust deosebit salatei. Pentru ca sunt usor amarui foloseste pentru aceasta salata un dressing dulce cu mustar.

Ingrediente
4 linguri ulei arahide, 3 linguri ulei floarea soarelui, sare, 1 lingurita zahar brun, 1 lingura otet, 2 lingurita mustar dulce, 2 linguri alune padure tocate marunt, 6 manunchiuri cicoare rosie si verde, 200g bacon taiate cubulete, 6 oua fierte tare

Metoda de preparare
Prajeste baconul tocat intr-o tigaie neaderenta timp de 8-10 minute, la foc mediu, pana cand devine auriu si usor crocant. Scoate-l pe cateva servetele de hartie pentru a scapa de grasimea in exces.

Spala frunzele de cicoare, curata ouale si taiele in sferturi.

Pregateste dressing-ul din otet, mustar, zahar, cele doua tipuri de ulei si putina sare.

Aranjeaza frunzele, baconul si sferturile de oua pe farfurii si stropeste totul cu dressing de mustar. Presara deasupra si alunele tocate marunt.

| klaudi a răspuns:

Http://gustulcopilariei.ro/Retete-Culinare-Retete-Vegetariene.php

Dar poti incerca si alte retete usoare. Sunt destul de bine explicate