| madalicious a întrebat:

Buna!

Mama mea vrea sa faca astazi cozonac. Si vreau sa va intreb: stiti ceva trucuri ca sa iasa cat mai bun si sa ca nu se crape/lase in cuptor?

Multumesc celor ce raspund.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Se framanta foarte bine pana aluatul face basicute. Spre sfarsitul framantatului se pune pe mana cu care framanti putin ulei cald. Dupa ce a dospit se pune in tava si se mai lasa si acolo sa dospeasca putin pana se umple tava. Pentru a nu se lasa aluatul, nu se deschide cuptorul cam 20 minute dupa ce se pune la copt.(sper sa fi ajutat cu ceva!)

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Http://gastronomie.ele.ro/Sfaturi_pentru_cel_mai_bun_cozonac_--a286.html
Poti face o scurta lectura in ceea ce priveste cozonacul si prepararea sa!;))

| madalicious explică:

Pfff.eu vreau trucuri nu retete! Ca mama stie deja reteta. straight face