| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat un apartament intr-un bloc nou de 2 saptamani si miroase oribil in bucatarie. Mirosul este atat de puternic acolo incat ti se intorc matele pe dos, cum vine vorba. Miroase a ou clocit amestecat cu varza murata in acelasi timp. Blocul nu este plin inca, s-au ocupat doar 30% dintre apartamente. Nu inteleg de unde vine mirosul si nu stiu cum sa reusesc sa scap de el. Am lasat geamurile deschise zile in sir, am spalat cu tot felul de solutii si am folosit odorizant de camera, dar mirosul e atat de urat incat lesini cand intri. Precizez ca inca nu am mobilat bucataria, deci nu am mancare sau mucegai pe acolo, asa ca nu va legati de asta. Astept pareri, multumesc!

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate să vină de la materialele cu care este finisat blocul. Poate să vină prin orificii diverse de la vecini certați cu igiena, prin coșuri de aerisire. Poate să vină de la un șobolan îngropat în podea din greșeală de către constructori. Dacă dispare sau se atenuează după ce deschizi gramul și revine din nou cu intensitate, rezultă că este o sursă internă care îl produce. Zugrăveala poate avea un mucegai insipid deja. Încearcă să o dai jos și să zugrăvești din nou.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru sadrian46):

Miroase si cu geamul deschis!

| sadrian46 a răspuns (pentru Littledoctor26):

Concluzia. Sursa este în cameră, posibil zugrăveala, materialul din ea sau un muceai subtil depus pe ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia legatura cu administratorul sa verifice subsolul blocului, la ce etaj stai? Este bloc nou sau vechi? Poate mirosul este de la vecini moșii si babele care nu se spală impuțiți

| Littledoctor26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Este bloc nou. Am vb cu administratorul si a zis ca motivul este ca nu am montat inca chiuveta, insa gaura este acoperita cu un dop...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate a dezinfectat bucătăria cu o soluție care are mirosul respectiv. Zugraveste-o ca sa vezi daca dispare mirosul. Daca nu poate vine de la subsol.

| kaTTsu a răspuns:

Bună, în primul rând felicitări pentru noua ta căsuță și să o stăpânești sănătos/sănătoasă.

Legat de întrebarea ta, acel miros poate fi din mai multe cauze. Hai să vedem despre ce este vorba, poate un șoricel e mort pe conductă, poate sunt anumite resturi de mâncare de la constructori. Cert este că mirosul provine din conductă, domestos este foarte bun. Încearcă să miroși la propriu pe acolo laughing.

In ultima instanță ar putea fi canalizarea și nu ai tu vreo vină, dar îmi este greu sa cred asta.

Mult succes și sper să rezolvi cu acel miros neplăcut!

| Littledoctor26 a răspuns (pentru kaTTsu):

Buna! Multumesc pentru raspuns! Inca nu am montat chiuveta, administratorul a zis ca asta e motivul ca trebuie sa curga apa pe conducta. Dar totusi, sa miroasa atat de cumplit la etajul 3... in baie nu miroase deloc!

| kaTTsu a răspuns (pentru Littledoctor26):

Hai sa montam chiuveta și să vedem despre ce este vorba. Poate are dreptate. S-ar putea să fie asta. Oricum o să se rezolve cu bine, capul sus!

| Lorastan123 a răspuns:

Pernite Persil, înmoaie în apa si curata peste tot poate mai improspatezi plus bicarbonat tot in acea apa si crema de curățat cu lămâie și periaza peste tot