| elenamarian95 a întrebat:

Nu stiu cum sa bat frisca lichida ca sa imi iasa,am incercat sa fac si nu mi s-a batut deloc,de fapt mi s-a untit din prima, cu toate ca nu am batut-o mult. Ceva trucuri ca sa imi iasa stiti?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Frișca nu trebuie bătută foarte mult, mai ales ca în frigider oricum se mai întărește. Eu folosesc frișcă lichida Hulala și nu am avut probleme pana acum. Când te pui sa bati frișca, îți recomand să o scoți atunci din frigider (sa fie rece). Dacă crezi ca te-ar ajuta, poți sa pui întăritor de frișcă (se găsește în supermarket, de la Dr. Oetker, urmezi instrucțiunile de pe pliculeț). Încearcă sa bati frișca mai puțin decât data trecuta. Poți s-o testezi dacă atunci când ridici mixerul frișcă e spumoasa, nu cade. Dacă vrei sa faci prăjituri/torturi, îți recomand Jamilacuisine, are canal pe YouTube și exploatarea ca pas cu pas o groaza de rețete de prăjituri și torturi. Eu am făcut multe de la ea și mi-au ieșit. Mult succes!

| elenamarian95 explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult!????

| Savina23 a răspuns (pentru elenamarian95):

Daca frisca e prea tare batuta, se poate adauga, o lingura de lapte dulce si se mai bate f putin.

| WhiteLife a răspuns (pentru elenamarian95):

Cu drag happy

4 răspunsuri:
| Drsss a răspuns:

Bună! O bati cu mixerul la viteza mica pana se ingroase un pic si apoi la viteza maxima pana devine spumoasa.