| AndreeaElena13 a întrebat:

Buna!
Am cumparat un tub de frisca(crema de patiserie),si a iesit frisca cand am apasat de butonuasul de la tub,dar dupa cateva minute parca aceea frisca s-a facut foarte lichida, iar cand am apasat ca sa iasa putina frisca nu a mai iestit..acum am pus tubul in frigider, dar tot nu iasa frisca.
Deci intrebarea mea este: De ce nu mai merge? Ce s-a intamplat?
Apropo

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Trebuie agitat tubul bine de tot, inainte de a folosi frisca din el. Chiar daca ii dai doar 2-3 minute de pauza, tot trebuie agitat. Exact ca la spuma pentru par.

| AndreeaElena13 explică (pentru ardnaxur1961):

O sa incerc!
Mersi mult!

| Zazu a răspuns:

Tuburile de frisca se pun in frigider cu gura in jos, altfel exista riscul ca gazul care propulseaza smantana lichida sa iasa prin orificiu.Nu mai merge pentru ca a ramas fara gaz propulsor, de aceea iti ese lichida. Dupa fiecare folosire gura tubului se spala sub jet de apa rece, altfel smantana se intareste si astupa orificiu de iesire.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Categoria e bună nu te scuza, frișca este expirată.

| LIN2010 a răspuns:

Daca vrei frisca adevarata, cumpara frisca lichida(smantana dulce proaspata ) si bate-o cu mixerul, poti sa-i adaugi si zahar pudra sa o faci cat vrei de dulce.Gustul nu se compara cu cel din sprayuri, fiind mult superior.Respecte