| dadipink a întrebat:

O reteta buna de galuste cu prune primeste funda GARANTAT! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
GALUSTE CU PRUNE
Ingriedente:1 kg de cartofi, 2 oua de gaina, 4-5 linguri de zahar, 1 lingura de ulei, 400-500 g de faina, 25 de prune maricele, 5-6 linguri de pesmet(eu le-am tavalit si prin nuca de cocos, nu neaparat prin pesmet, ies bune oricum!)
3 linguri de zahar, 2 plicuri de zahar vanilat, putin ulei sau unt.
Mod de preparare:
Speli prunele, le tai pe jumatate si scoti pe rand samburii.
Speli cartofii, ii cureti si ii tai ca la piure.Se pun la fiert in apa cu sare. Dupa ce au fiert, se zdrobesc bine.In piureul format se adauga 2 oua, zaharul si o lingura de ulei.Adaugi apoi faina, framanti bine, va rezulta un aluat lipicios!
Se pune intr-o oala apa la fiert cu un praf de sare.Pesmetul se pune in tigaie cu putin ulei sau unt si se perpeleste.Se amesteca ca sa nu se arda.Din aluat se formeaza mingiute pe masa bine infainata, iar apoi se aplatizeaza in mana.Se pune o jumatate de pruna in mijloc si se inveleste in aluat.Se ruleaza in mana, pana ia forma rotunda.Galustele formate se baga cu o paleta in oala cu apa si se fierb la foc mic pana se ridica deasupra.Se scot cu paleta din oala si se tavalesc prin pesmet, iar apoi prin zahar amestecat cu zahar vanilat.
Pofta mare!
Te pup!