| ds01 a întrebat:

Stau la bloc, la parter si vreau sa izolez tavanul. Cu ce trebuie izolat sa fie bine? Din cate am inteles, cea mai mare parte de caldura se pierde prin tavan.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Cel mai bine e cu vata minerala si rigips, insa asta presupune șantier, praf, deranj.
Daca vrei o metoda mai puțin "invaziva" si foarte ieftina, poți lipi polistiren de 5 cm, după care dale de tavan fals, tot din polistiren. Ca adeziv, poți fosi adeziv in tub (tip silicon) sau si mai bine adeziv poliuretanic aplicat cu pistolul (spuma).
Un truc este sa cobori si pe peretele exterior cu aceeași combinație, si astfel, cu bani foarte putini faci o treaba foarte buna.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru pardoseală, e de preferat polistiren extrudat sub parchet.

| mihai69 a răspuns:

Fiind vorba despre un apartament de la parter, ți-o spun din proprie experiență că ai multe pierderi și prin podea, că spre deosebire de apartamentele de deasupra ta, subsolul tehnic NU e încălzit.
Așadar, recomand izolarea pardoselii cu polistiren extrudat (din ăla rigid) și folie de izolare. Tavanul îl poți izola cu orice (vată minerală, polistiren expandat), peste care pui și un rând de rigips.

| ds01 explică (pentru mihai69):

Tu zici sa izolez tavanul beciului?

| mihai69 a răspuns (pentru ds01):

Nu. Al apartamentului.
Ca să te izolezi de beci, pui ce spuneam tot la tine în casă, dar pe pardoseală. O să cam pierzi vreo 15 - 20 cm pe înălțime, dar merită.

| debarasator63 a răspuns:

Am vazut pe la unii cu vata minerala, la altii cu polistiren de 5-10 mm, folie si evident rigips peste. Problema este daca cumva unul dintre vecinii de sus te inunda, fiind la parter e complicat, cred ca ar merge un strat de glet de 3 mm cu apastop.

| andreivok a răspuns:

Eu zic ca varianta cu un tavan fals e cea mai simpla si nu te incurca cu mult praf si santier. Vorbeste cu baietii de la http://vipcasa.ro si te pot ajuta ei cu cateva sfaturi.

| IonelP a răspuns:

Cu vata de sticla si placa rigips antiumezeala.